Požár v Českém Švýcarsku je pod kontrolou, u Pravčické brány se ale objevila skrytá ohniska
Hasičům se daří držet požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, plocha zásahu se zmenšuje o desítky hektarů. V úterý ráno se pohybovala okolo 600 hektarů, k večeru se hasičům podařilo plochu požářiště zmenšit na 513 hektarů. Hasiči zasahovali i na západní straně Pravčické brány, kde se objevila skrytá ohniska. Nasazena je i nadále letecká technika, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.
„Přeskupujeme tam síly na místo, protože terén je velmi nepřístupný. Snažíme se to nepodcenit a dostat tam co nejvíc vody,“ řekl k zásahu u Pravčické brány Kavka.
OBRAZEM: Nasazení, únava, ale i první úsměvy. Deset dní bojují hasiči s požárem v Českém Švýcarsku
Číst článek
Skrytá ohniska se podle něj objevují také na německé straně, proto se tam vrátily vrtulníky z Německa, které v předešlých dnech vypomáhaly v Českém Švýcarsku.
Několik se jich však ještě v úterý vrátilo na české území. Česká strana naopak té německé poskytuje čerpací stanoviště na hranici. Podle mluvčího je nasazení letecké techniky velmi důležité, protože hasí nepřístupný terén.
„V nepřístupném terénu by rozhoření bylo velmi problematické, proto je důležitá letecká technika, aby to prolila vodou,“ doplnil Kavka. Hasiči zasahují také na jižní straně Větrovce, kde se rovněž nacházela skrytá ohniska.
Lepší přehled
Letecký provoz přímo na místě řídí posádka policejního vrtulníku EC 135, sdělila Irena Pilařová z policejního prezidia. Každé ráno si podle ní piloti rozdělí sektory podle toho, kde je potřeba hasit a zároveň tak, aby nedocházelo k nebezpečným situacím. Posádka štábního vrtulníku navíc komunikuje s hasiči a tak ví, kam vrtulníky či letadla směrovat.
Oproti běžnému řízení letového provozu je podle Pilařové řízení ze vzduchu přehlednější a také operativnější. „Pohled na požár zezdola je úplně jiný než ze vzduchu,“ vysvětlila Pilařová.
Posádka monitorovacího vrtulníku vidí, jaká je na místě situace, kde vznikají ohniska požáru a může tak hasiče či další leteckou techniku rychle vyslat sama tam, kde je třeba.
Při běžných zásazích podle Pilařové není třeba řídit letecký provoz ve vzduchu, zásah v Českém Švýcarsku je ale výjimečný počtem nasazené letecké techniky na malém prostoru.
Hasiči podle Kavky spolupracují s národním parkem, který má za úkol zajistit prokácení některých cest. Kavka uvedl, že problematických úseků jsou desítky. „Dřeviny jsou tam poházené po zemi, částečně i v těch pěšinách, a my se tam potřebujeme nějak dostat,“ popsal mluvčí.
Obrana před dalším požárem
Doplnil, že kromě toho, že se hasiči poté dostanou lépe na některá místa, zabraňuje kácení a čištění cest od popadaných dřevin dalšímu požáru.
Dobrou zprávou podle mluvčího je, že během úterý se při zásahu nikdo nezranil. Ve velicím štábu se však u dvou lidí potvrdila nákaza koronavirem, další člověk čeká na výsledek testu. Podle Kavky se členové štábu testovali po celou dobu, teď se testují ještě častěji. Část členů štábu, který koordinuje zásah hasičů, se obměnila.
Obáváme se, že soutěsky budou poškozené, říká mluvčí národního parku České Švýcarsko
Číst článek
Požár celkově zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Práce jdou však pomalu, hasiči si často musí pomáhat lopatami, motykami či motorovými pilami.
„Vzhledem k tomu, že se pohybujeme ve velice složitém terénu, v oblasti Větrovce, Bouřňáku, Trianglu, Křídelních stěn, kam jsme natáhli 600 metrové hadicové vedení, tak si to prořezáváme pomocí motorových pil. V některých úsecích musí hasiči zasahovat i jištěni pomocí lanové techniky, takže ta práce je velice zdlouhavá a pomalá,“ popsal situaci mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.
Návrat evakuovaných obyvatel z Hřenska, Mezné a Mezní Louky zatím není možný, komunikace mezi obcemi je stále hojně používaná hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný.
Nová ohniska
Na řadě míst se stále objevují nová ohniska. Zejména kvůli vyšším teplotám hrozí jejich vznik, hasiči je však okamžitě hasí. Podle Rudolfa budou v dalších dnech teploty i nadále vysoké a ke konci týdne se má rozfoukat vítr, což může hasičům práci komplikovat. Na místě jich zasahuje přibližně tisíc.
Boj s požárem Českého Švýcarska neustává. Hasiči pátrají po ohniscích, zmenšili plochu zásahu
Číst článek
Kopřivnická společnost Tatra Trucks, jejíž vozy čeští profesionální i dobrovolní hasiči často používají, vyslala v pondělí ráno do Hřenska servisní vozidlo s techniky a mechaniky.
Na místě je také další vozidlo, které zajišťuje dovoz náhradních dílů potřebných pro nasazenou hasičskou techniku.
„Servisní jednotka bude hasičům k dispozici nejméně týden nebo až do odvolání pohotovosti v krizové oblasti,“ uvedl mluvčí Tatra Trucks Andrej Čírtek.
Ve středu budou hasiči pokračovat ve zmenšování plochy požářiště, na místo se také vrátí letecká technika. Zlikvidovat požár hasiči chtějí v řádu několika dní.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, situaci v Českém Švýcarsku se hasičům daří dostávat pod kontrolu. Rozhodli jsme se proto online reportáž k dění o požáru ukončit. Tématu se ale budeme věnovat i nadále v jednotlivých článcích. Děkujeme, že jste s námi informace ohledně požáru sledovali online.