„Neděláme jenom sport, ale i různé volnočasové aktivity, učíme děti novým věcem. Necháváme je ale, aby se samy rozhodovaly, co je pro ně nejlepší,“ vysvětluje dobrovolná hasička Adéla Šaňková.
Už jako malý kluk začal Matěj působit v kroužku dobrovolných záchranářů, odkud přešel k Záchranné službě Royal Rangers. V pouhých 19 letech má na kontě pomoc desítkám zraněných horských turistů.
Jiří Ovesný, velitel hasičů z Valašských Klobouků, kteří také zasahovali při požáru muničního skladu ve Vrběticích, svým rozhodnutím o stažení zachránil více než tři desítky životů svých kolegů.
Hasičský vůz se při záchraně osob ze zatopených oblastí převrátil na podemleté silnici. „Pod cisternou vážící pětadvacet tun se utrhla krajnice a vůz se i s hasiči převrátil,“ řekl Kuchař.
Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka došlo k technické závadě na vozíku. Pro hasiče šlo o velmi náročný zásah, k dělníkům se spouštěli pomocí dlouhých lan.
O zatčení dobrovolného hasiče a lesního úředníka informoval v neděli ráno zpravodajský server BBC News. Podle vyšetřovatelů si oba měli čin dopředu naplánovat.
Uchazeč musí být fyzicky zdatný a zdravotně i psychologicky způsobilý. „Dá se říct, že na tom spousta uchazečů jaksi ztrácí. Do finálního výběru nám projde nějakých 10 až 20 procent,“ říká šéf hasičů.
„Požární nebezpečí v Ostrově i okolí je vysoké. Vychází to z průmyslu v okolí, množství památek, komunikací, které tady vedou, a statistik nehodovosti. Stanice tady měla stát už dávno,“ uvedl mluvčí.
„Musíte být v terénu, musíte pomáhat lidem, to je nejdůležitější. Je to o kamarádství, poznávání nových lidí a je to zajímavá práce. Nejde jen o hašení požárů,“ míní hasič Vlada.
Díky práci dobrovolných hasičů se Pomurský region u maďarských hranic zatím obešel téměř bez pomoci armády. Jejich rychlý zásah u protržené hráze v obci Dolnja Bistrica zachránil většinu domů.
„Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků,“ uvedl lékař Martin Kutěj.
Úmyslné zapálení vyloučili vyšetřovatelé už minulý týden. S plameny bojovalo přes 120 hasičů, dva dobrovolní se zranili. Kouř byl ve čtvrtek vidět nejméně v okolí deseti kilometrů od Kladna.
Podle mluvčí záchranné služby Moniky Novákové byli na místě dva zranění, jednoho záchranáři převezli do kladenské nemocnice, druhý zůstal po ošetření na místě. Šlo o dobrovolné hasiče.
Podle policie je podezření, že při požáru mohl zahynout také 73letý majitel chalupy. Kvůli rozsahu poškození stavby to zatím není možné ověřit. U požáru roubeného domu zasahují hasiči od časného rána.
Záchranné práce odstartovaly podle scénáře po nahlášení železniční nehody. Podílely se na nich záchranné složky všeho druhu: profesionální i dobrovolní hasiči, záchranáři, zdravotníci i policisté.
Kvůli pokračujícímu zásahu se do svých domovů stále ještě nemohou vrátit obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka, také části Hřenska. Komplikovali by hasičům průjezd obcemi a mohli by poškodit jejich vozy.
Už po cestě do Hřenska rozdává Michaela z auta policistům, kteří hlídají příjezd do obce, ledovou kávu. Pomáhá jí její sedmiletá dcera, na zadním sedadle mezitím spí dvouměsíční syn Daniel.
Sokolové z Dobřichovic u Berounky patřili mezi první, kdo vybudoval na své náklady velké nestátní očkovací centrum. Stejným stylem přeměnili sokolovnu na dočasné útočiště pro ukrajinské uprchlíky.
Zvyšující se počty přípravků na hubnutí, často podvodných, očkování zvířat proti koronaviru, objevy českých vědců a staré vybavení dobrovolných hasičů. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Na povodňový stupeň ohrožení vystoupala voda na Lužické Nise v Proseči nad Nisou na Jablonecku, na Brzině v Hrachově na Příbramsku a na Úslavě v Prádle na Plzeňsku.