Do chlapce na táboře uhodil blesk. Přežil bez následků díky laické první pomoci i dobrovolným hasičů

Třináctiletý chlapec na sklonku července přežil zásah blesku. Ten do něj uhodil během bouřky na Táboře u pěti smrků u Velkého Újezdu na Olomoucku. Chlapec přežil zejména díky laické resuscitaci s použitím defibrilátoru přímo na místě. Důležitou úlohu v záchranném řetězci sehrála jednotka dobrovolných hasičů z Velkého Újezdu, kteří byli na místo vysláni s profesionální jednotkou ze stanice Lipník nad Bečvou.

Velký Újezd (Olomoucko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dětský tábor

Třináctiletého chlapce na táboře zasáhl blesk (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Dobrovolní hasiči byli na místě jako první. „Věděli jsme, že jde o čas, takže jsem už během cesty zjišťoval podrobnosti, abychom mohli na místě co nejrychleji pomoci,“ popsal zásah velitel Jan Polcer.

Když hasiči na místo dorazili, u chlapce probíhala laická resuscitace. Dobrovolní hasiči na ni okamžitě navázali. 

„Nasadili jsme automatizovaný externí defibrilátor. Poté jsme se řídili pokyny z přístroje, střídali jsme se při resuscitaci až do příjezdu profesionální jednotky a záchranářů, které jsme v hůře přístupném terénu navigovali, aby místo nalezli co nejrychleji,“ vzpomíná Polcer.

Automatizovaný externí defibrilátor | Zdroj: Hasiči Olomouc

Bez trvalých následků

Lékař se záchranáři pak boj o chlapcův život převzali. Hoch byl následně transportován vrtulníkem letecké záchranné služby do Fakultní nemocnice Ostrava. Po desetidenní hospitalizaci byl bez následků propuštěn domů.

Dle zasahujícího lékaře měla na výsledek obrovský vliv včasná laická resuscitace. Po zásahu vysokoenergetickým elektrickým proudem nejčastěji dochází k zástavě oběhu, a dojde k popáleninovému traumatu a zástavě dechu.

Čeští vědci odhalili blesk dlouhý 80 kilometrů, nejdelší ve střední Evropě

Číst článek

„Včasné zahájení dýchání z úst do úst a velmi rychlé a přesné použití externího defibrilátoru určitě mělo vliv na to, že chlapec vyvázl bez trvalých následků,“ uvedl doktor Martin Kutěj, který na místě zasahoval.

„Nedávno nás kontaktoval tatínek chlapce s poděkováním, takže jsem věděl, že zásah měl šťastný konec. Velmi nás to potěšilo,“ doplnil Jan Polcer. Při události byli lehce zraněni další dva lidé, ty odvezla záchranná služba na vyšetření do nemocnice.

afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme