Kvůli machinacím s veřejnými penězi a porušování dotačních pravidel za Kaderkovy éry navíc Národní sportovní agentura (NSA) nařídila, aby tenisový svaz vrátil 30 milionů korun ze státní dotace.
Sklad podle policie odpálili agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Policisté ale podezírali i pracovníky firmy Imex, že agentům pomáhali. Právník Imexu Radek Ondruš řekl, že se závěry soudu nesouhlasí.
Agentura už dříve prověřovala, jak svaz naložil s dotacemi, které od státu dostal v roce 2021. Odhalila porušení pravidel a nařídila, aby svaz vrátil skoro 30 milionů korun.
Ruskojazyčné gangy míří na cizince, kteří mají v Česku bankovní účet a shání snadný přivýdělek. Ti se, někdy nevědomky, stávají součástí mechanismu legalizace peněz z trestné činnosti.
Ivo Kaderka vládl českému tenisu přes čtvrt století, sám řídil hospodaření a financování svazu, a pokud se objevila nějaká kritika, odvolával se na velké úspěchy českých tenistů.
Podezřelou je v případu zesnulá asistentka bývalé starostky Eliška Colding, na jejímž účtu peníze končily. Podle sokolů zřejmě falšovala podpisy obou statutárů i výpisy z účtů.
Podle zjištění Radiožurnálu Autoklub utrácel veřejné peníze za jiné období a na jiné účely, než na které je od státu dostal. Navíc měl Autoklub nesrovnalosti v účetnictví.
Zakázku na Komplexní bezpečnostní systém za skoro 4,5 miliardy korun od pražského dopravního podniku získala v roce 2010 švédská firma Saab. Po dvou letech se jí ale vzdala. Důvod? Reputační riziko.
Nově obviněným je i spolek Orel Jednota Praha Balkán, který ovládal Vojtěch Flégl a přes který podle policie tekly veřejné peníze od svazu na soukromé účty stíhaných lidí.
Jiří Ovesný, velitel hasičů z Valašských Klobouků, kteří také zasahovali při požáru muničního skladu ve Vrběticích, svým rozhodnutím o stažení zachránil více než tři desítky životů svých kolegů.
Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. „Otázka zní, zda to skutečně udělali,“ pochybuje Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.
Po explozích muničních skladů ve Vrběticích chodil s kumpánem do areálu, který měl být přísně střežený. Kradli tam samopaly. Z každých tří poškozených skládali jeden plně funkční a ty pak prodávali.
Kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku měla obrovský dopad na českou politiku. Česko vyhostilo desítky ruských diplomatů, Kreml zařadil Českou republiku na seznam nepřátelských států.
Kriminalisté sice prohlásili za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jsou ale přesvědčeni, že jim někdo musel v Česku pomáhat.
Za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích policisté označili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Kde se v Česku pohybovali?
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Elena Šapošnikovová získala v roce 2004 české občanství. Jenže úředníci jí ho dát nechtěli, protože jim lhala. Šapošnikovová ale napsala dopis tehdejšímu ministru vnitra Stanislavu Grossovi.
Radiožurnál oslovil poslance ze zdravotního výboru, jestli by kontrola údajů v databázích neměla být povinnou součástí zdravotní prohlídky pro získání zbrojního průkazu. Většina z nich to ale odmítá.