Požár na Písecku zasáhl 40 hektarů lesa, oheň už se nešíří. Pět hasičů se zranilo, ložiska dohasí v řádu dnů
Požár u Jetětic na Písecku, který zasáhl zhruba 40 hektarů lesa, mají hasiči pod kontrolou. Vyhlásili lokalizaci, požár se nešíří. Novinářům to v neděli po 11.00 řekl ředitel jihočeských hasičů Martin Sviták. Hasiči zlikvidují požár v řádu dnů. Při zásahu se zranilo pět hasičů, nikdo z nich ale není v nemocnici. Hasit pomáhají tři vrtulníky. Příčina požáru ani výše škody zatím nejsou známé. Při zásahu pomohl dnes i ranní déšť.
Požár likviduje kolem 200 hasičů, zasahuje asi 30 cisteren. Hasiči budou pracovat i přes noc.
„Vyhlásili jsme lokalizaci v 10.30, ale pokračují likvidační práce, které budou do večera. Nesnižujeme jednotky. Požár se nešíří a plamenné hoření v současné době už není. Plochu se teď snažíme takzvaně čistit, to znamená nacházet ohniska a zalívat je takzvaně načisto. V následujících hodinách budou hasiči procházet terén, ať už s hadicí a proudnicí nebo i s dohašovacím zařízením na zádech, s ruční pumpou. Budou hledat skrytá ohniska a dohašovat,“ řekl ředitel.
Na Písecku hoří přes 30 hektarů lesa. ‚Budeme hasit minimálně celou noc‚‘ říká mluvčí hasičů
Číst článek
Požár vypukl v sobotu, hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Vyžádali si i letecké hašení a výpomoc hasičů Středočeského kraje. Je to nejrozsáhlejší požár v kraji za několik měsíců. Na místě v neděli bude asi 30 termokamer, které hasiči využijí pro vyhledávání skrytých ohnisek, uvedla na webu Matějů.
„Plocha požáru je zhruba kolem 40 hektarů. Celou noc jsme ji udrželi v prostoru, kde jsme skončili na noc, ráno jsme začali na stejné ploše. V současné době neprobíhá nikde plošné plamenné hoření, jednotky přecházejí do fáze dohašování ložisek požáru a věříme, že i za pomoci letecké techniky se to v nějakém rozumném čase podaří zvládnout. Netroufl bych si říct, že je požár pod kontrolou, v noci bylo ohnisek víc, ale ta se podařilo lokalizovat. V současné době na těch ohniscích pracujeme dál, ale plamenné hoření už neprobíhá, jako probíhalo večer a do půlnoci,“ řekl Sviták.
Požár by měli hasiči zlikvidovat v řádu dnů, dodal. Místa, kde hořelo či hoří, jsou hodně suchá. Náročná je pro hasiče kombinace terénu a extrémního horka.
„V dané chvíli jsme zabraňovali šíření požáru vzhledem k tomu větru. Jsou místa, kde plamenné hoření bylo déle, tak na těchto ložiscích pracujeme. Obyvatelé nejsou v ohrožení. Požár se odehrává v lesním porostu, částečně jsou tam meze a vymýcené části lesa, všechno je to v dostatečné vzdálenosti od obydlených částí, od vesnic, případně od táborů nebo chat. Požár se teď nešíří, spíš čekáme, aby se nezvedl vítr a nepřišly extrémní teploty. Bohužel máme z podvečera a noci pět zraněných hasičů, v drtivé většině je to kombinace nadýchání kouře, horka a vyčerpání,“ řekl ředitel.
Zranili se čtyři profesionální hasiči a jeden dobrovolný.
Pomoc tří vrtulníků
V sobotu vedli hasiči hlavní zásah směrem k Orlické přehradě. Bylo to v době, kdy zjistili, kam se požár šíří, po směru větru. Důležité bylo, aby se nedostal do kaňonu poblíž přehrady, řekl ředitel. V neděli pomohl i déšť, pršelo kolem 7.00.
V Kanadě shořelo už téměř 100 tisíc kilometrů čtverečních lesa, hasiči evidují 910 aktivních ohňů
Číst článek
Na místě zasahují i tři vrtulníky. Dva policejní a jeden letecké hasičské služby, kterou objednávají ministerstva zemědělství a životního prostředí. Každý z policejních má vak s objemem 1000 litrů vody, hasičský 3000 litrů. Vodu berou z Orlické přehrady.
„Letecká technika dodává vodu tam, kde je to složité pro jednotky,“ řekl ředitel. Vrtulníky monitorují ze vzduchu i případný požár, kterého by si ze země hasiči nevšimli.
Na Písecku tak stát využil smlouvu na leteckou hasičskou službu hned po začátku její platnosti, od soboty do poloviny září ji soukromými vrtulníky zajišťuje slovenská společnost Heli Company. V pondělí už zřejmě nebudou vrtulníky potřeba, řekl Sviták. Na hašení už padly miliony litrů vody.
Policejní vrtulník nemohl v neděli kvůli dešti vzlétnout hned brzy ráno, zapojil se okolo 7.30. V sobotu shodil postupně 49 vaků s vodou, jak uvedla mluvčí. Na místo dorazili i hasiči ze Středočeského a Plzeňského kraje.
„Žádost z Jihočeského kraje zněla především na velkoobjemové cisterny a čtyřkolky. Z obou krajů přijelo deset kusů zásahové techniky s 30 hasiči. Jihočeský kraj má v tuto chvíli nasazených 23 profesionálních a dobrovolných jednotek,“ uvedla mluvčí.
Komplikovaný zásah
Po ranním monitoringu místa přeskupili hasiči jednotky tak, že ze tří bojových úseků vznikly čtyři, aby byla technika rozmístěná účelněji, uvedla mluvčí.
Správci Krkonoš varují před rizikem vzniku požárů. Upozorňují i na zapalování svíček u pomníků
Číst článek
Od soboty hoří les se stromy různého vzrůstu, také paseka. Požár se skrz suchý porost a také kvůli větru rychle šířil. Již v sobotu se podařilo zastavit jeho šíření směrem k Orlické přehradě.
„Zásah tam byl vzhledem k tomu, že zde jsou hluboká údolí, velice komplikovaný,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Jihočeští hasiči likvidovali v sobotu další desítky požárů v přírodě. Kvůli suchému počasí od začátku července vzrostl hasičům počet zásahů. Běžně v průměru za týden na jihu Čech likvidují asi 20 požárů. Jen za první červencový týden jich bylo na 70.