Armáda od 1. ledna zjednodušila vstupní fyzické testy. Kliky nebo jízdu na rotopedu nahradilo nové minimum - hod medicinbalem a dřepy se zátěží pět kilogramů.
Víc než týden pokračuje ukrajinská ofenziva na ruském území. A nezdá se, že by měla brzy skončit. „Vidíme, jak v Rusku probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí.
Poptávka po motocyklech u ruských frontových jednotek prudce vzrostla na začátku roku. Využívají je pro přepravu mužstva a k útokům na ukrajinské pozice, ale i k zásobování municí a jídlem.
O vojenské technice, která byla k vidění na přehlídce na Rudém náměstí, ale i o možnostech ruského vojenského průmyslu mluvil s Radiožurnálem plukovník Zdeněk Petráš.
„Je naprosto běžné, že patnáctileté děti si létají s drony a naši vojáci na základních taktických úrovních nemají možnost se podívat za dům, který je před nimi,“ vysvětluje generál Roman Hyťha.
Jakub Jánovský spolu se svými kolegy z nizozemského blogu Oryx vytvořil asi nejpřesnější databázi zničené techniky na Ukrajině. V rozhovoru říká, že Kreml ztratil už více než 2750 tanků.
„Výhoda ruské techniky byla, že nešla hacknout. Nebylo tam totiž nic, co by šlo hacknout. To se s nákupem západní techniky mění. V ní je spousta přístrojů, které spolu komunikují,“ uvedl Haratek.
Součástí je také tým pražské záchranky s vozidlem Fénix, který zajistí hasičům zdravotnickou podporu. Celý modul je koncipován tak, aby byl maximálně soběstačný pro nasazení po dobu až deseti dnů.
Až třicet procent zbraní, které má Ukrajina k dispozici, potřebuje častou opravu. To je podle expertů na obranu hodně. Zvlášť pro armádu, která vede rozsáhlou ofenzivu a potřebuje každou zbraň.
Česká armáda dostane nová bojová vozidla, nákup před třemi týdny podepsalo ministerstvo obrany. Proti smlouvě podala námitku španělská firma GDELS, která se účastnila původního tendru z roku 2018.
Česko za necelých 60 miliard získá 246 nových bojových vozidel pěchoty CV90. Nadto zbývá ještě vyjednat servisní smlouvu. Podle Lubora Koudelky z ministerstva obrany vyjde na „desítky miliard“.
V posledních letech prošlo vysílání Českého rozhlasu několika výraznými změnami. Z analogového přešlo na digitální vysílání. A snaží se využít i nástup umělé inteligence.
Vrak Titaniku byl zkoumán od objevení v roce 1985. Je ale tak obrovský, že v přítmí hlubin mohou kamery zachytit jen momentky z rozpadající se lodě, ale nikdy celek. To dokázaly až nové snímky lodě.
Nová dopravní letadla, vrtulníky i stíhačky – vzdušné síly čeká turbulentní rok, připravují modernizace za desítky miliard korun. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz to rozebírá jejich velitel Petr Čepelka.
„Určování polohy atomů v krystalech všech druhů materiálů má zásadní význam pro náš každodenní život. Ovlivňuje nejen funkci léků, ale třeba také vývoj nových součástek pro počítače,“ uvádí Palatinus.
Ondřej Žatkuliak je hudební producent. „Dřív to bylo hodně o rapu, ale postupně jsme se začali hodně věnovat popu, jazzu a teď děláme i hodně dětské muziky,“ říká o svém studiu Rooftop.
Obrázky generované umělou inteligencí obletěly v posledních týdnech internet. Přichází ale i obava z toho, zda bude možné poznat reálnou fotografii od té, která je umělá. Zvládnete poznat rozdíl?
Kontrakt s americkou společností Bell za 14,6 miliardy korun počítá s 12 vrtulníky, osmi víceúčelovými vrtulníky UH-1Y Venom a čtyřmi bojovými vrtulníky AH-1Z Viper.
Severočeská firma Inflatech od roku 2014 vyrábí nafukovací návnady. Slouží k armádnímu výcviku i jako klamné cíle. Díky speciální technologii vypadají na radarech jako skutečná technika.
„Více než moderní technika a materiální nadvláda je ve válce důležitější mít odhodlané vijáky a schopné vedení, které se umí orientovat v dané situaci,“ dodává ale, že i zbraně hrají velkou roli.