Pokud by Ukrajinci stíhačky F-16 významně používali, veřejnost by se to dozvěděla, míní plukovník Petráš

Média už několik dnů spekulují, jestli na Ukrajinu dorazily z Nizozemska i první americké stíhačky F-16. „Je možné s největší pravděpodobností hovořit o tom, že tento typ letounů byl již nasazen v operačním prostředí na ukrajinské frontě,“ říká Radiožurnálu plukovník českého generálního štábu v záloze Zdeněk Petráš z brněnské Univerzity obrany.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letoun F-16 (ilustrační foto)

Stíhací letoun F-16 | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Americký časopis Newsweek s odvoláním na nejmenovaný zdroj píše, že ukrajinské síly už možná dostaly první F-16. Jak pravděpodobné je, že by už dokonce mohly i třeba operovat v bojových oblastech?
Jestli byly tyto stíhačky operačně nasazeny, to se dozvíme až později. Ale v každém případě se hovořilo o tom, a myslím si, že se to zakládá na ověřených informacích, že probíhal výcvik ukrajinských pilotů, že proběhla i dodávka těchto letounů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se Zdeňkem Petrášem z brněnské Univerzity obrany

Důležitá pro operační nasazení těchto stíhaček, tohoto typu techniky je samozřejmě i příprava infrastruktury, takže lze se domnívat, že jak víc pilotů, tak příprava infrastruktury, tak dodávky těchto letounů se spojily v tom, že je možné s největší pravděpodobností hovořit o tom, že tento typ letounů byl již nasazen v operačním prostředí na ukrajinské frontě.

Mohlo by tomu napovídat třeba i to, že Rusové přišli v uplynulých třech týdnech o osm moderních stíhaček, nebo je možné a pravděpodobné, že byly zničeny jinak?
Hovoří se o tom, že ruská armáda přišla o několik kusů stíhacích letounů Su-34, že tyto letouny byly sestřeleny právě s využitím stíhaček F-16.

Ale spíš bych se přiklonil k tomu, že k sestřelení těchto letounů a k jejich zničení došlo s využitím prostředků protivzdušné obrany Patriot.

Je možné, že stíhačky F-16 byly již nasazeny, ale ta sestřelená ruská letadla bych spíš dával za vinu použití prostředků protivzdušné obrany ukrajinské armády.

Informovat, nebo mlčet?

Pokud by Ukrajinci operačně stíhací letouny F-16 používali, bylo by v zájmu Ruska, které by to asi zjistilo, o tom spíš informovat, anebo spíš mlčet?
Nevím, neřekl bych, že by bylo to či ono výhodou pro ruskou stranu, pro ruskou propagandu.

V každém případě, pokud by došlo k významnému použití F-16 na straně ukrajinské armády, ukrajinského letectva, řekl bych, že veřejnost by se to dozvěděla. Sice ne v reálném čase, ale s určitým odstupem.

Ukrajina letos ztrojnásobila výrobu zbraní. Pomáhá to i ekonomice země, řekl Zelenskyj

Číst článek

A pokud by použití těchto letounů v operační sestavě mělo za výsledek to, že by došlo k určitým taktickým či operačním ziskům, tak by samozřejmě tato informace pronikla do veřejných médií.

Ale jak říkám, nemůžeme zkrátka počítat s tím, že se v reálném čase budeme dozvídat o tom, co se děje na frontě, jaký je výsledek a jaký typ techniky byl nasazen.

Ale v každém případě samotné stíhací letouny F-16 bohužel nemůžou být dodány v té výši, o které se hovoří. A bohužel nemůžou způsobit to, že nastane zásadní obrat ve vývoji tohoto konfliktu.

Bylo by v zájmu Ukrajinců spíše případné nasazení F-16 tajit a používat jako moment překvapení, nebo o nich spíš informovat?
To je otázka momentálního vývoje na frontě.

V každém případě, pokud by počet této techniky byl dostatečně velký, pokud byla vycvičenost pilotů na takové úrovni, že by operační výsledek nasazení těchto letounů mohl dospět k významnému úspěchu, a pokud by došlo k účinné koordinaci s pozemními jednotkami působících na ukrajinské frontě, tak by se dalo hovořit o tom, že by z hlediska informací a informační války a dopadů na morálku ruských jednotek a ruské veřejnosti mohly mít informace o použití tohoto typu techniky svůj určitý význam.

Věra Štechrová, kth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme