Severní Korea už vyslala do Ruska na přibližně 10 tisíc vojáků. „Minimálně pomohou k tomu, aby Rusové mohli v Kurské oblasti shromáždit větší síly,“ říká analytik z Univerzity obrany Tomáš Řepa.
„Z informačního pohledu se Ukrajině povedlo se dostat z upadajícího zájmu. Válka už trvá dlouho a ochota partnerů, které podporují Ukrajinu dlouhodobě, není bezbřehá,“ vysvětluje analytik Tomáš Řepa.
USA a Německo po měsících váhání změnily názor a souhlasí s tím, aby Ukrajinci použili jejich zbraně i k útokům na cíle ležící na ruském území. Ukrajina doufá, že jí to pomůže zastavit ruský postup
Vědecká rada nedoporučila jeho jmenování. Podnět jí dala rektorka školy Zuzana Kročová, která zpochybnila i proces habilitačního řízení včetně jeho délky.
O vojenské technice, která byla k vidění na přehlídce na Rudém náměstí, ale i o možnostech ruského vojenského průmyslu mluvil s Radiožurnálem plukovník Zdeněk Petráš.
Vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou přechází na nové americké stroje. Kvůli rychlejšímu přeškolení a výcviku otevírá Univerzita obrany nový pilotní obor. Zájem o studium je obrovský.
Podle odborníka na zbraňové systémy a munici Františka Krejčíře z Univerzity obrany v Brně je dosavadní bombardování masakrem civilistů. Invaze by měla tyto ztráty snížit.
K útoku se přihlásila skupina Monti, říká Boris Mutina, bezpečnostní expert firmy Excello: „Zaměřují se hlavně na cíle, které jsou spojené s vládou nebo státními organizacemi.“
Univerzita obrany čelila kyberútoku, pachatelé hrozí, že pokud nedostanou zaplaceno, tak zveřejní interní dokumenty. Není to ojedinělé, vysoké školy jsou pro zločince lákavý cíl.
Součástí dat, která zcizili hackeři, také mají být zápisy z porad, provozní dokumenty, finanční výkazy, faktury nebo také upozornění na bezpečnostní incidenty v síti univerzity.
Průzkumné bezpilotní auto musí v borovicovém lese kličkovat, aby se vyhnulo všem stromům, tank T-72 ale projede bez nejmenších problémů a na mapě za sebou nechá rovnou přímku.
V ruské Bělgorodské oblasti pokračují útoky. Podle místní správy za ně může Ukrajina, kancelář Zelenského to popírá. Jak na situaci nahlíží plukovník generálního štábu Zdeněk Petráš?
Během taktického výcviku zemřel student prvního ročníku na Univerzitě obrany v Brně. Smrt studenta nebyla podle mluvčího způsobena v důsledku výstřelu ze zbraně. Případem se zabývá vojenská policie.
„Více než moderní technika a materiální nadvláda je ve válce důležitější mít odhodlané vijáky a schopné vedení, které se umí orientovat v dané situaci,“ dodává ale, že i zbraně hrají velkou roli.
Velitel ukrajinské armády, generál Valerij Zalužnyj stejně jako další ukrajinští představitelé předpokládají, že Rusko nyní přeskupuje síly, aby možná už v lednu zahájilo velkou ofenzivu.
Informace o přesunu vojsk přišla krátce poté, co americký Institut pro studium války ve své analýze napsal, že se Putinovi zřejmě nepodařilo přesvědčit Lukašenka, aby se do války na Ukrajině zapojil.
Nákup bezpilotních letounů, které se zničí při útoku na cíl, vyvolal zájem médií i veřejnosti, zvrat na bojišti ale nepřinesou, tvrdí experti. Co o dronech víme?
„Ve válce na Ukrajině se ukázala celá řada nových fenoménů, jako třeba lidový OSINT,“ popsal v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Libor Kutěj, šéf na začátku prázdnin založeného Ústavu zpravodajských studií.
„Doposud bylo doplňování jednotek o živou sílu vedeno rekrutací národnostních menšin Ruské federace,“ vysvětluje Zdeněk Petráš s tím, že nyní se poprvé dotkne etnických Rusů.