Antivirus: Kyberzločinci útočí i na vysoké školy, jde jim o výkupné i informace z výzkumu

Univerzita obrany čelila kyberútoku, pachatelé hrozí, že pokud nedostanou zaplaceno, tak zveřejní interní dokumenty a mailové zprávy zaměstnanců. Není to ojedinělé, vysoké školy jsou pro zločince lákavý cíl.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Univerzitní aula, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kyberkriminálníci zaútočili na brněnskou Univerzitu obrany a tvrdí, že jí ukradli tisíce dokumentů nebo obsah e-mailových schránek. Vyhrožují, že dokumenty zveřejní, pokud se do třetího října nedohodnou na výkupném.

Univerzitu obrany napadli hackeři. Unikla data pracovníků a vyučujících včetně finančních výkazů

Číst článek

Samotná škola nechce věc s ohledem na běžící vyšetřování komentovat, pachatelé ale zveřejnili seznam údajně odcizených souborů. Podle analýzy serveru iROZHLAS.cz tvoří podstatnou část dokumenty z rektorátu, katedry zbraní a munice a z katedry katedry bojových a speciálních vozidel, z ostatních částí školy jich má být podstatně méně.

Podle bezpečnostního analytika společnosti Excello Borise Mutiny za útokem stojí kriminální skupina Monti. „První útoky této skupiny se objevily v červnu 2022,“ vysvětluje Mutina s tím, že útoky na univerzity nejsou neobvyklé. „Kriminálníci se totiž kromě penězům z výkupného můžou dostat k zajímavým dokumentům, výzkumům nebo patentům. Jen za letošní září oznámily kyberútoky univerzity v Brazílii, New Yorku, Belgii nebo v Německu,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se moho univerzity bránit proti kyberútokům? Především investovat do zabezpečení systémů, říkají redaktoři pořadu Antivirus

Jisté není nic

Bez ohledu na to, zda škola výkupné zaplatí, není jasné, co se s dokumenty stane. V první řadě není jisté, zda je pachatelé opravdu ukradli. „Často blufují, aby získali co nejvyšší výkupné,“ varuje Mutina.

A naopak pokud jsou mezi dokumenty nějaké citlivé, zločinci je klidně prodají dalším zájemcům, jejich slovu se zkrátka nedá věřit.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost zaznamenal případy podobných útoků na vysoké školy i v minulosti, detaily ale nezveřejňuje.

5:27

Antivirus: Kolik stojí kyberútok? Kromě sčítání škod může přijít i pokuta

Číst článek

Časté jsou útoky právě pomocí ransomware, kdy pachatelé zašifrují data instituce a za jejich odemčení požadují výkupné. Případně některé soubory odcizí a následně vyhrožují jejich zveřejněním. Poškozeným institucím tak hrozí i veřejná ostuda, ztráta důvěry a v krajním případě i pokuty za nezvládnuté zabezpečení.

Případ na Univerzitě obrany nyní vyšetřuje Vojenská policie, a zabývá se jím, kromě Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme