Antivirus: Prezident ani Jágr investice nepropagují. Podvodné reklamy vás můžou připravit o peníze
O miliony korun už přišli lidé, kteří poslali peníze falešným investičním makléřům. Ti skrze online reklamu a falešné novinové články lákají na pohádkové zisky, případné zájemce o investici ale okradou, někdy opakovaně. Nový pořad Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz Antivirus se věnuje praktickým otázkám, jak se chovat bezpečně v digitálním světě.
Na první pohled jde o článek některého z českých on line deníků, který informuje o extrémně výhodných investicích. Všechny odkazy z něj ale vedou na stránku s kontaktním formulářem, po jehož vyplnění se ozve údajný makléř, který nabízí mimořádně výhodné investice. Kývnout je ale nutné hned, protože nabídka je časově omezená.
Podvodníci cílí na ziskuchtivost, snaží se vás nalákat na opravdu nerealistické zisky. Poslechněte si pořad Antivirus
Pokud se člověk nechá zlákat a finance převede, už je nejspíš nikdy neuvidí, jde totiž o propracovaný on line podvod.
Pachatelé skrze webovou reklamu a podvržené novinová články lákají své oběti, kterým následně slibují vysoké zhodnocení jejich peněz. Těm následně posílají fiktivní výpisy z investičního účtu a přesvědčují je, aby investovali další prostředky.
Podvedení přicházejí zhruba o 1,5 miliardy ročně. Šejdíři lákají na investice do kryptoměn
Číst článek
Problémy začnou ve chvíli, kdy chce investor peníze vybrat: najednou to není možné, případně je potřeba zaplatit poplatek za výběr nebo údajné clo, což je jen další způsob, jak se snaží pachatelé vylákat další peníze. K výplatě údajných zisků pak nikdy nedojde.
Jednou oběť, zase oběť
Jak varuje Ondřej Kapr z odboru hospodářské kriminality policejního prezidia, i pokud se poškozený se ztrátou peněz smíří, nemusí být konec. Pachatelé ho po čase mohou opět kontaktovat s tvrzením, že se dříve ztracené peníze podařilo zachránit a podvedený je může dostat zpět. Je nutné ale zaplatit poplatek za zpracování. Pokud podvedený svolí, tak se podvod opět opakuje a znovu přijde o peníze.
A jak se bránit?
Podle Kapra pachatelé obvykle komunikují špatně česky, i když se tváří jako česká společnost. Mění telefonní čísla, ze kterých volají, obvykle jim nejde zavolat zpět.
Někdy se snaží přesunout komunikaci do chatovací aplikace jako WhatsApp nebo Telegram. Občas se dokonce snaží získat přístup k počítači své oběti, snaží se ji přesvědči, aby si nainstalovala program pro dálkový přístup.
A samozřejmě slibovaný výnos je nerealisticky vysoký, někdy i stonásobný či tisícinásobný.
Pokud už člověk peníze převedl, v první řadě je důležité co nejrychleji kontaktovat banku: ta krátce po platbě může prostředky zablokovat, podobně jako u platby kartou. Horší situace je, pokud se podvedený nechal přemluvit k nákupu a poslání kryptoměn.
OVĚŘOVNA: Přípravek na čištění cév zneužívá jména kardiochirurga Pirka, ten se už obrátil na policii
Číst článek
Blokovat reklamy, neinvestovat po telefonu
Jelikož se podvodné inzeráty šíří hlavně přes on line reklamy, nabízí se blokování reklamních systémů. Pomoci může rozšíření na blokování reklam do internetového prohlížeče.
A jelikož po telefonu není možné si ověřit, s kým opravdu mluvíte, tak je bezpečnější obchodní rozhodnutí po telefonu rozhodně nedělat, solidní poskytovatel svým klientům pošle obchodní nabídku i písmeně. Ti si pak mohou v klidu rozmyslet, zda mu své peníze opravdu svěří.