OVĚŘOVNA: Přípravek na čištění cév zneužívá jména kardiochirurga Pirka, ten se už obrátil na policii

Údajně zázračný lék na čištění cév Tonerin je neschválený doplněk stravy. Webová stránka, která ho nabízí, zneužívá jméno kardiochirurga Jana Pirka. Ten už se obrátil na policii. Před podvodným přípravkem Tonerin varuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo lékárníci.

OVĚŘOVNA! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ověřovna

Ověřovna | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Podvodná webová stránka hned v úvodu tvrdí, že profesor Jan Pirk poskytl exkluzivní rozhovor jejich reportérovi. V něm údajně vysvětluje, že proces čištění cév mu dříve trval měsíce, ale jeho kolegové teď vytvořili přípravek Tonerin.

Skutečný profesor Pirk se ale obrátil jak na policii, tak na naši redakci s tím, že s neschváleným preparátem nemá rozhodně nic společného a takzvaní lékoví šmejdi jen zneužívají jeho osobu.

Podvodný web | Foto: Jana Magdoňová | Zdroj: Český rozhlas

Jeho jméno podvodníci spojují i s dalšími potravinovými doplňky: „Nemám absolutně nic společného s přípravky, které nesou název Tonerin, Cardiline či Cardioactive. Důrazně odmítám jakoukoli spojitost s těmito produkty, které poškozují moje jméno a mou odbornost, ale také poškozují samotné pacienty, které tato reklama uvádí v omyl a parazituje na jejich důvěřivosti,“ napsal redakci Jan Pirk.

Vše už řeší policie, jak nám potvrdil mluvčí Jan Daněk: „Případem se zabývají kriminalisté a celou věc prošetřují. Právní kvalifikace zatím stanovena nebyla. Mimo jiné čekáme na rozbor tohoto přípravku, abychom věděli, co obsahuje.“

Přípravek by podle profesora Pirka mohli zkoumat odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické.

Nátlak na zákazníka

Samotný podvodný web využívá nátlakové metody na potenciální zákazníky. Během čtení falešného rozhovoru s profesorem Pirkem, začnou vyskakovat šedá okna s upozorněním, že si další zákazník přípravek Tonerin právě koupil a zbývá jen posledních několik kusů. Upozornění se opakuje a počet údajně dostupných kusů stále klesá.

OVĚŘOVNA: ‚Žádná dohoda není sjednána.‘ Na sítích se šíří hoax o tajném podpisu pandemické dohody

Číst článek

Čtenáře webu se tak snaží dostat do časového presu, aby přestali důkladně pročítat informace a snadněji přehlédli chyby a nesmysly v textu. Ve smyšleném rozhovoru profesor Pirk tvrdí, že lék poskytuje jen jeho klinika a v lékárnách se nedá sehnat a zájemce tak má vyplnit speciální formulář a bude ho kontaktovat poradce.

Mluvčí policie Jan Daněk upozorňuje, že celý prodej preparátu působí velmi nedůvěryhodně: „Kdy vás kontaktuje prodejce telefonicky a při tomto kontaktu podvodníci využívají takzvaný spoofing. Když tedy zavoláte zpět na telefonní číslo, které vám volalo, buď se zpět nedovoláte, nebo se dovoláte někomu, kdo vůbec o ničem neví. Tak zjistíte, že se jedná o podvod.“

Při objednání musíte využít kolo štěstí, kde si vytočíte údajnou padesáti procentní slevu a balení léků tak objednáte za několik stovek korun. O podobném podvodu jsme psali už dříve. Na podvodném webu najdete i recenze údajných spokojených zákazníků. Jedné seniorce měl lék doporučit přímo kardiochirurg Pirk po telefonu, a ta se zázračně uzdravila. Nic z toho ale pravda není.

Státní ústav pro kontrolu léčiv má na svém webu seznam podvodných a neschválených preparátů.

 „Přípravky Tonerin, Cardioactive i Cardiline jsou umístěny na ‚black listu‘ SÚKL. Již od roku 2017 Ústav zveřejňuje seznam podobných podezřelých nabídek s cílem varovat spotřebitele před nákupem takových produktů. Pacientům doporučujeme, aby se před zakoupením podobných přípravků poradili se svým lékařem nebo lékárníkem,“ upozorňuje mluvčí lékového ústavu Klára Brunclíková.

Varování lékárníků

Nicméně Tonerin a podobné přípravky nejsou léky, ale doplňky stravy. Nejsou tak v gesci SÚKL ale Státní zemědělské a potravinové inspekce.

OVĚŘOVNA: Podvodníci lákají peníze s pomocí nápodoby zpravodajských webů. Jejich kvalita se lepší

Číst článek

Ta do vydání článku zatím na naše dotazy ohledně podvodného preparátu neodpověděla. Před preparátem ale varují i lékárnici, například na webech sítí lékáren Benu nebo Dr. Max.

Státní ústav pro kontrolu léčiv také eviduje seznam eshopů, které mohou přes internet nabízet volně prodejné léky.

„Doporučujeme, aby se pacienti vždy ujistili, že daná internetová lékárna má povolení zásilkového výdeje. Lékárny s tímto povolením poznáte podle loga, které musejí mít uvedené na svých stránkách. Pokud na logo kliknete, dojde k ověření lékárny na stránkách SÚKL, kde se zobrazí detail lékárny a další informace,“ doplňuje mluvčí lékového ústavu Klára Brunclíková.

Ověření internetových stránek a lékárny na webech | Foto: Jana Magdoňová | Zdroj: Český rozhlas

Prodejce podvodného preparátu se nám zatím nepodařilo kontaktovat, na webu není žádný e-mail nebo telefon, na který by se dalo obrátit. Webová stránka je registrovaná v Kalifornii, ale žádné další informace dostupné nejsou.

Při hledání dalších informací o Tonerinu lze nalézt stránky údajného výrobce v Rumunsku. Ani tam ale nejsou žádné kontaktní údaje.

Na Youtube pak před několika dny vzniklo video smyšleného kardiologa Ivana, který přípravek chválí. Údajný odborník ale ve videu nesděluje ani své příjmení natož vzdělání nebo kliniku, kde působí. Ve videu nemluví, zvuk je nahrán jako komentář zvlášť. Tvář odborníka je přitom dohledatelná na americké platformě založené na umělé inteligenci, která za poplatek nabízí fotky a videa pro reklamní účely.

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme