OVĚŘOVNA: Znak žáby neoznačuje škodlivé potraviny. Naopak, je to důkaz dodržování standardů

Řetězovými e-maily, ale třeba i sociálními sítěmi se pořád šíří příspěvek, který se tváří jako povídání kamaráda o tom, jak odhalil spiknutí, které se skrývá za značkou „žáby“ na potravinách. Ta má podle hoaxu označovat produkty, které v sobě obsahují třeba i vakcínu proti covidu-19. Úsměvný hoax vyvrací jak Státní zemědělská a potravinářská inspekce, tak i odbornice na udržitelné zemědělství. Značka upozorňuje na produkty s vysokými standardy.

Ověřovna! Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rainforest alliance není značka škodlivosti potravin. Naopak. Dokládá, že byly vytvořeny ekologicky

Rainforest alliance není značka škodlivosti potravin. Naopak. Dokládá, že byly vytvořeny ekologicky | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„V sobotu jsme měli návštěvu a přinesla čokoládové bonbóny. Holky si daly po jednom bonbónu. Když návštěva odešla, tak jsem si taky jeden rozbalil. Nevím proč, tak jsem k němu čuchnul a něco se mi nezdálo. Hned na to jsem šel pátrat po obalu, kde jsem našel značku se žabkou,“ takto začíná hoax, který se už déle než měsíc šíří e-mailovými schránkami a sociálními sítěmi.

Dostal se v několika verzích i do schránky Ověřovny a zmiňuje například, že produkty, označené žabkou „obsahují nějaké svinstvo (snad prý i vakcínu proti covidu-19)“. A jak to pisatel hoaxu dokazuje?

Údajně skrze svou kamarádku, která vlastní přístroj na „fregvence (BICOM)“. „Nestačili jsme se divit‼ BICOM nám odhalil co se v tomto čokoladovém produktu nachází (sparkprotejn, oxid grafenu, měď, nějaký konzervanty na bázi herbicidů),“ píše se v e-mailu.

Znění řetězového e-mailu. Přiložené obrázky pak pocházejí z ruské sociální sítě VKontakte | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Jak ale píší odborníci z Českého klubu skeptiků Sisyfos, už samotná metoda BICOM, podle které měl autor hoaxu zjistit všechny skandální skutečnosti, je pochybná.

„Jde o typickou pseudovědeckou metodu, jejíž principy jsou mylné a jejíž účinnost nebyla v kontrolovaných studiích ověřena. V zahraničí se v odborných lékařských kruzích považuje metoda za neúčinnou, v USA je dovoz takových přístrojů zakázán. v Kanadě je proti lékařům, kteří používají tyto přístroje, zahajováno trestní řízení,“ píší experti.

„Sparkprotejn“ ve skutečnosti neexistuje. Během pandemie koronaviru se mluvilo o takzvaném „spike proteinu“, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a na který cílily moderní mRNA vakcíny. O tom ale hoax nehovoří.

A přítomnost dalších látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví? Takové potraviny by se na regály českých obchodů nedostaly, říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

„Veškeré potraviny uváděné do oběhu v ČR musejí splňovat požadavky potravinových a dalších relevantních právních předpisů v oblasti bezpečnosti a jakosti. Dodržování těchto povinností nelze v žádném případě obejít například uvedením nějaké textové informace nebo symbolu na obalu potraviny, jak bylo uvedeno na některých účtech na sociálních sítích v nedávné minulosti,“ popisuje Kopřiva.

Podle něj by případný prodej škodlivých potravin mohl vést k pokutě až 50 milionů korun. V případě poškození zdraví by následovaly i trestně-právní následky. „Dodržováním povinností v oblasti bezpečnosti a jakosti potravin je v rámci ČR pověřeno několik institucí včetně SZPI. Ta ročně realizuje téměř 50 tisíc kontrol,“ doplňuje.

Co znamená žába?

Co tedy vlastně ona žába na obalech potravin ve skutečnosti znamená? Podle analytičky Michaely Kožmínové z klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky, která se na téma udržitelného zemědělství zaměřuje, jde o ochranou známku takzvané Rainforest Alliance.

OVĚŘOVNA: Strašák jménem ‚chitin‘. Látka spojovaná s konzumací hmyzu zbytečně děsí i v ‚řetězácích‘

Číst článek

„Je to nezisková organizace, která vznikla v roce 1987 ve Spojených státech. Sdružuje zemědělce, kteří hospodaří v tropických oblastech. Ale funguje i ve vztahu k lesním komunitám, potravinářským podnikům a nám, coby spotřebitelům,“ popisuje.

Podle ní má organizace za cíl zejména chránit tropické pralesy. Ale nejen to. „I zlepšit životní prostředí a životní podmínky zemědělců, kteří v těchto oblastech působí a lesních komunit. A mírnit dopady změny klimatu a přizpůsobovat se jim,“ popisuje Kožmínová.

A jak to organizace dělá? „Školí zemědělce a producenty potravin tak, aby splňovali kritéria pro udržitelné zemědělství, ale třeba i v dodržování lidských práv a důstojných pracovních podmínek. Farmy a podniky, které splní tato kritéria, mohou své produkty označovat právě touto žabkou,“ upozorňuje na skutečný význam značky analytička.

U těchto farem a podniků se zároveň organizace Rainforest Alliance zavazuje, že je bude kontrolovat v dodržování stanovených pravidel. „Je to i označení pro nás, jako pro spotřebitele, abychom věděli, že při produkci daného výrobku měli zemědělci důstojné podmínky, dostali adekvátní odměnu a nedocházelo při tom k ničení pralesů, znečištění vod či ničení životního prostředí obecně.“

I z toho důvodu je podle ní vyznění hoaxu naprosto nesmyslné. „Myslím, že není validní důvod pro to si myslet, že produkty označené žabkou obsahují vakcínu na covid-19,“ říká s úsměvem.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme