„V roce 2023 bylo nejvíce podezřelých zápasů v Brazílii, což je 109, Česká republika byla s 67 na druhém místě,“ říká ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.
Redaktorka Radiožurnálu Jana Magdoňová si odnesla Kybercenu manažerka kyberbezpečnosti za pořad Antivirus. „Kyberbezpečnost je věc každého z nás a je důležité před tím nezavírat oči,“ říká.
Petr Klement je první Čech, který pracuje pro Úřad evropského veřejného žalobce. A navíc hned jako náměstek nejvyšší žalobkyně. Řeší velké podvody, které míří proti Evropské unii.
Podle Komerční banky došlo za první půlrok letošního roku jen u jejích klientů k 634 platebním podvodům. To je větší číslo než za celý rok 2022. U karetních podvodů došlo letos k nárůstu o 35 procent.
Podvodná zařízení tohoto typu jsou známá spíš v zahraničí. Podle experta na kyberbezpečnost Petra Špiříka se taky liší od čteček, které dokážou zkopírovat údaje z magnetického pásku na kartách.
Všechny inzeráty na první pohled vypadají jako běžná nabídka brigády, navíc se snadným výdělkem. A ještě jedno mají společné. „Vše je zákonné!“ ujišťuje uživatel „Freedom“.
Když bitcoin před patnácti lety vznikal, sliboval rychlejší a levnější převody, jenže tyto přísliby se nenaplnily a kryptoměny využívají spíše podvodníci než běžní lidé.
Zadržela je jejich ukrajinská policie v Oděse v polovině dubna. Skupina spolupracovala se 17 Ukrajinci. Poškozeným tvrdili, že jejich účet byl napadený.
Podvod zorganizoval čtyřicetiletý Ukrajinec, pro něhož pracovali z ukrajinské Oděsy dva ukrajinští občané a šest Čechů. Ti byli mezinárodně hledaní kvůli podvodům.
Přesně 20 723 klientů tuzemských bank se za první tři měsíce letošního roku pokusili okrást kybernetičtí podvodníci. To je o 21 procent víc než loni za stejné období.
Podle banky Lloyds přišla každá oběť průměrně o 332 liber. V některých případech ale ztráta přesahovala i 1000 liber. Podvodní prodejci nejčastěji cíli na fanoušky ve věku 24 až 35 let.
Obchodní zástupci a prodejci firem na osobních schůzkách nabízeli starším lidem investice. Policie uvedla, že při tom využívali jejich neznalosti, důvěřivosti a snadné manipulovatelnosti.
Obavy mají lidé podle průzkumu agentury Ipsos i z toho, že naletí s investicemi podvodníkům. Téměř polovina obyvatel se totiž už setkala s nabídkou investice, která se jim zdála podvodná.
Můžete se spolehnout na hlas příbuzného v telefonu? A co e-mail od známého, který přesně ví, co vás zajímá? Pořad Antivirus tipuje, na co si budeme muset dát v roce 2024 pozor.
Stíhaní lidé si tipovali oběti na inzertních portálech typu Bazoš a Vinted. Slibovali platbu za inzerované zboží a přepravu a následně zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.
Podle dřívějších informací figurují mezi stíhanými lidé z vedení ČKD Praha DIZ a firem, s nimiž strojírenský podnik spolupracoval. V další větvi kauzy bylo už v minulosti obžalováno na 30 lidí.
Výrazně letos stouply také podvody v podnikatelském a majetkovém občanském pojištění. Ve většině odhalených případů se klient přizná a požadavek na plnění stáhne.
Webová stránka tvrdí, že profesor Pirk poskytl rozhovor jejich reportérovi. V něm údajně vysvětluje, že proces čištění cév mu dříve trval měsíce, ale jeho kolegové teď vytvořili přípravek Tonerin.
„Pokud začnete s tisíci eury, po třech dnech vyděláte 15 tisíc eur. Docela úžasné, že?“ Právě takové oslovování prostřednictvím sociálních sítí je v poslední době stále častější.
Internetových podvodů v Česku přibylo za poslední dva roky čtyřnásobně, píše Mf Dnes. A v Česku roste agresivita převaděčů běženců, píše Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Prokurátorka podala žalobu na Donalda Trumpa, důvodem mají být podvody, kterých se bývalý americký prezident dopustil při podnikání. Žaloba míří i proti jeho dětem.
Problém je, že podvodníci dokážou prezentační číslo ukrást a napojit ho na vlastní číslo. Starý protokol se nedá opravit a kvůli globálnímu rozšíření ani snadno nahradit.
Soudy nařizují po rozvodu rodičů stále častěji rozšířenou péči o děti, píší páteční Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Podle mluvčí moravskoslezské policie považují lidé Policii za stabilního zaměstnavatele. Zájem odůvodňuje i finančním ohodnocením, píše Moravskoslezský deník. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.