Policie stíhá dva gangy za internetové podvody. Přes cizí bankovní identity ukradly přes 123 milionů korun

Policie obvinila desítky lidí z ČR a Ukrajiny za podvody vůči prodávajícím na internetových bazarech. Podle vyšetřovatelů získaly dva gangy trestnou činností zhruba 123 milionů korun tak, že svým obětem ukradly bankovní identitu. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká policie od čtvrtka zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska

Podle kriminalistů vytvářely gangy napodobeniny webových stránek existujících přepravních společností (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Hlavou jednoho z gangů byla žena, která už v Česku uzavřela dohodu o vině a trestu, v níž souhlasila s pěti a půl roku vězení a peněžitým trestem šesti milionů korun.

„K zásadním zásahům proti pachatelům došlo na území Ukrajiny,“ popsal Brejcha s tím, že zákroky nebyly jednoduché. Pachatelé si vytvořili opevněné call centrum. Při domovních prohlídkách zajistili policisté počítače, telefony, auta a peníze v celkové výši zhruba pěti milionů korun.

Organizované skupiny vytvářely podle kriminalistů napodobeniny webových stránek existujících přepravních společností, zejména DPD, Zásilkovny a České pošty a také bank. Cílem bylo zmocnit se přístupových údajů do internetového bankovnictví. Oběti podvodů si pachatelé tipovali na inzertních portálech typu Bazoš, Vinted, Sbazar či Facebook Marketplace. Pachatelům hrozí 7 až 12 let vězení.

4:27

Falešný bankéř v akci. Pořad Antivirus ukazuje triky podvodníků

Číst článek

Falešné odkazy

Gangy svým obětem přezdívaly „mamuti“. „Byli to běžní lidé, kteří chtějí prodat kočárek nebo brusle,“ popsal poškozené Brejcha.

Na zveřejněné inzeráty reagovali pachatelé obratem, zejména prostřednictvím aplikace WhatsApp. Slibovali platbu za inzerované zboží a hlavně zajištění jeho přepravy. Prodávajícím zasílali falešné odkazy na přepravní společnosti a banky.

Když oslovený člověk zadal příslušné údaje jako jméno, heslo, ověřovací kódy či údaje z platebních karet, pachatelé fakticky převzali kontrolu nad jejich internetovým bankovnictvím. Následně vybrali peníze z účtů.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun doplnil, že žena zadržená v ČR má postavení spolupracující obviněné a pomáhá rozkrývat trestnou činnosti dalších pachatelů. Uvedl, že uhradila poškozeným lidem způsobenou škodu ve výši dvou milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme