„Už nemluví scestně, to je správný okamžik, kdy měl být vyšetřen znalci,“ řekl novinářům obhájce Vít Pavko, který bude navrhovat dopracování znaleckého posudku z psychologie.
Autobusová doprava před zákazem vjezdu končí. Linka 434 bude jezdit z Děčína přes Ludvíkovice, linka 438 z Děčína bude končit na nábřeží a linka 435 pojede z Mezné na Hřensko ale odbočí na Janov,“
„Hrozba požárů je přítomná nepřetržitě. Na změnu chování návštěvníků nesázíme,“ říká pro Radiožurnál mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Od požáru z července 2022 se toho dle botaničky Ivany Markové změnilo hodně. „Všude vyskočily semenáčky břízy a dnes už jsou to mladé stromky výšky po kolena, místy až po ramena,“ říká.
I přes tyto údaje chtějí hoteliéři v oblasti národního parku od vlády kompenzace. Zhruba 60 podnikatelů a politiků se podepsalo pod otevřený dopis adresovaný premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Statistici mají k dispozici data z penzionů či kempů – počítají tedy jen ty návštěvníky, kteří v místě přenocují. Data mobilních operátorů odhalují i výletníky, kteří ubytovacích služeb nevyužili.
Obžaloba byla podle Doušové tento týden poslána ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Trestnou činnost podle Doušové doznával částečně, motiv mužova jednání není jasný.
Lokalita, kde se oheň rozhořel, je vzdušnou čarou vzdálena asi pět kilometrů od místa, kde hořelo loni v létě. Tehdy se oheň rozšířil také ve špatně dostupném terénu.
Při šesti kontrolách inspektoři u jednoho stánku zjistili, že prodejce nabízí pyrotechnické výrobky kategorie F4, tedy pyrotechniku, která představuje velké nebezpečí.
Policie obvinila 36letého muže ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Uvedl to mluvčí policie Kamil Marek. Podle něj ale nejde o jediný požár, který by mohl mít podezřelý na svědomí.
Hořet začalo na přístupové cestě k Pravčické bráně ve čtvrtek odpoledne. Na místě policisté v souvislosti s možnou příčinou požáru zadrželi jednoho člověka, občana Německa.
Po loňském ničivém požáru pracovali strážci parku společně se značkaři Klubu českých turistů na tom, aby návštěvníky bezpečně provedli po území národního parku.
Sanační firma stál pokračuje na stabilizaci čtyř skalních bloků. Z bezpečnostních důvodů bude, do konce března, uzavřen 200metetrový úsek vedoucí z Hřenska na Mezní Louku.
Nad Edmundovou soutěskou ve Hřensku v národním parku České Švýcarsko jsou tisíce nebezpečných ohořelých stromů po loňském požáru. Jsou nad plavební dráhou i příchozí cestou.
Kvůli nestabilním skalám a tisícovkám nebezpečných stromů nebude možné otevřít Edmundovu soutěsku ani Gabrielinu stezku. Návštěvníci se k Pravčické bráně dostanou jen cestou od Tří Pramenů.
Snídani až pro dvanáct hasičů připravovala na začátku srpna paní Marcela z Hřenska na Děčínsku. Jako dobrovolná hasička pomáhala svým kolegům zvládnout rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku.
Soukromý pilot s vlastním vrtulníkem a bambi vakem pomohl hasičům v létě uhasit požár v Hřensku. Neměl ale potřebná povolení, proto dostal pokutu sto tisíc korun.
Stejnou cestou, kterou se turisté vydají k Pravčické bráně, se ale budou muset vracet zpátky do Hřenska. Naopak nepřístupné dál bude samotné požářiště.
V členitém skalnatém terénu je vysoké riziko zřícení skal, pádu odumřelých nebo uhořelých stromů. Správa parku ve spolupráci s Českou geologickou službou monitoruje stabilitu skalních svahů a skal.
Ve středu budou z místa odvolány poslední hasicí vrtulníky. Naopak bude pokračovat nasazení dronů, jež monitorují situaci na zemi a vývoj starých a eventuální vznik nových ohnisek.
Pracovníci obce musí přístupovou cestu proklestit, uklidit a opravit polámané zábradlí. Obec najala i specialisty, kteří umí pracovat ve velmi nepřístupném terénu.
V Mezné lehly popelem tři domy, dalších sedm poničil silný žár. Chalupář Pavel Kozdera našel ve schránce vzkaz od hasičů. „Posíláme jim sudy piva,” reagoval.