Zemřel při útěku z komunistického Československa. Rodina nyní dostane odškodnění 303 korun

Jiří Vorlíček se v 25 letech rozhodl emigrovat z Československa. Na hranicích ho ale zastavil elektrický drát, do kterého se zaklínil a zemřel. V květnu letošního roku se stal první obětí elektrických zátarasů, která se dočkala rehabilitace. Ministerstvo spravedlnosti nyní Vorlíčkově pozůstalé sestře přiznalo odškodné v hodnotě 303 korun, jak upozornil Deník N.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostnatý drát

Ostnatý drát | Foto: stock exchange

Vorlíčkovým případem, který se odehrál před 67 lety, se zabýval advokát Lubomír Müller. Ten podle Deníku N uvedl, že náhradu určují české zákony, které neumožňují částku valorizovat.

Začátkem letošního června příběh připomněl server Aktuálně.cz, když se pozůstalá rodina domohla rehabilitace a soud rozhodl, že se stala křivda ze strany státu. „Skutečnost, že byl Jiří Vorlíček usmrcen, lze interpretovat tak, že byl nezákonně omezen na osobní svobodě, což je podle zákona nezbytný požadavek pro vyslovení rehabilitace,“ dovodil tehdy rozhodnutí soudce. Rehabilitace byla prvním krokem k možnosti domáhat se odškodnění.

Soud rehabilitoval po 72 letech Viktora Podolského, syna slavné prvorepublikové módní návrhářky

Číst článek

Vorlíček se z komunistického Československa snažil v květnu roku 1954 prostříhat elektrickým drátem při hranici s Německem. Drátem v té době proudilo napětí 4000 až 6000 voltů. Po smrtících zásazích zůstal ale pětadvacetiletý radiomechanik zaklíněný, na místě ho po čase našla pohraniční stráž.

Aktuálně.cz připomnělo, že elektrický proud byl bariérou proti uprchlíkům z Československa na Západ. Kromě Vorlíčka zabil dle oficiálních statistik dalších 94 lidí. Počet nemusí být ale úplný, mrtvé od „železné opony“ bylo totiž nařízeno pohřbívat tajně.

„V naší rodině se až do loňska vlastně nevědělo, jestli je doopravdy mrtvý. Babička věřila, že můj prastrýc by mohl být stále naživu. Že se mu třeba útěk povedl. Ale mně ta nejistota vadila,“ vyprávěla na jaře praneteř Tereza Janovská. Vorlíčkovo jméno našli v seznamu obětí železné opony, nevědí však, kde a za jakých okolností byl pohřben.

Elektrická drátěná stěna byla součástí zátarasu, který procházel podél rakouské a západoněmecké hranice. Fungovala do roku 1965, kdy byla po protestech ze zahraničí vypnuta.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme