Krev mohou nově darovat i homosexuální muži. Dosavadní zákaz platil kvůli obavám z šíření HIV

Od začátku července se rozšířil okruh lidí, kteří mohou darovat krev. Vyhláška ministerstva zdravotnictví umožňuje dárcovství krve i homosexuálním mužům. Nově budou z dárcovství krve vyřazeni všichni, kteří provozovali rizikové sexuální praktiky. Konkrétně ti, kteří měli v posledních čtyřech měsících anální pohlavní styk s novým sexuálním partnerem či s více partnery, nebo poskytli sex za peníze, drogy či jinou protihodnotu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dárce krve ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Krev mohou nově darovat i homosexuální muži (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tyto kroky proběhly ve spolupráci se Společností pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a vychází z mezinárodně akceptovaných doporučení,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webu.

Přestože se krev dárců testuje na vir HIV, dosud byli muži mající sex s muži z darování krve vyloučeni, pokud měli sex v posledním půl roce, do roku 2019 to bylo v posledním roce.

Iniciativy hájící práva menšin to dlouhodobě považovaly za diskriminační. Ministerstvo hájilo opatření tím, že pohlavní styk mezi muži je považován za vyšší riziko získání infekce HIV.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) poukázal na to, že upravená metodika zohledňuje požadavek na individuální posouzení rizik vázaných na sexuální aktivity u každého zájemce o darování, a to bez ohledu na pohlaví nebo sexuální orientaci dárce.

Omezení dárcovství

I nadále dárce krve bude před odběrem vyplňovat dotazník, ve kterém uvede omezení, kvůli kterým by neměl dočasně či trvale darovat krev. Jsou mezi nimi například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo potíže v poslední době například užívání antibiotik.

Jízdné zdarma pro dárce krve. Praha odmění 247 dobrovolníků, vyjde ji to téměř na milion korun

Číst článek

„Důvodem k vyřazení je také cestování do některých rizikových zemí, tetování nebo přisáté klíště,“ upozornilo ministerstvo. Bezpečnost příjemců darované krve je tak podle úřadu nadále zajištěna.

Podle údajů Českého červeného kříže v Česku daruje krev přibližně 220 000 lidí, zhruba 30 000 nových přibývá každý rok. Podle odborníků by pro dostatečné zásobování nemocnic krví bylo třeba aspoň 300 000 pravidelných dárců a k pokrytí úbytku daného věkem či nemocemi asi o 5000 nových dárců ročně víc.

Krev od dárců se využívá ke krevním transfuzím nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky. Krevní plazma pomáhá například nemocným s poruchami imunity nebo krevní srážlivosti, transfuze krve dostávají lidé při operacích nebo krvácení do zažívacího traktu, při porodech nebo léčbě novorozenecké žloutenky.

Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání a další bonusy jim nabízejí také zdravotní pojišťovny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme