Kliniky mají od října zasílat vyřazené dárce pohlavních buněk do centrálního registru. Ten však zatím neexistuje. Zdravotničtí statistici počítají, že ho spustí nejdříve až v září letošního roku.
Vláda se rozhodla zakročit proti bezbřehému darování vajíček. Žena se tak bude moct rozhodnout maximálně šestkrát za život. Kliniky navíc budou mít maximální částku, kterou mohou dárkyni vyplatit.
Podle plánu se pouze rozšíří již fungující Národní registr reprodukčního zdraví, požadavek ministerstva zdravotnictví na úpravy však přišel až v úterý, kdy zákon vstoupil v platnost.
Přestože se krev dárců testuje na vir HIV, dosud byli muži mající sex s muži z darování krve vyloučeni, pokud měli sex v posledním půl roce, do roku 2019 to bylo v posledním roce.
Dárci spermií a vajíček zůstávají v Česku podle zákona anonymní. Takto uměle zplozené děti ale následně hledají své biologické rodiče pomocí DNA testů. Jak je to možné? Dozvíte se v článku.
„Sdílená kultura a historie usnadňují vcítění se do obětí,“ vysvětluje v rozhovoru ředitel neziskové organizace ADRA Michael Kruger obrovskou vlnu solidarity s Ukrajinou.
U anatomického ústavu v pražském Motole roste lípa, medici jí říkají Strom života. Připomínat má všechny, kteří se rozhodli darovat svá těla pro akademické účely. Takových dárců je ale málo.
Češi v roce 2021 odeslali mnoho dárcovských SMS, především v důsledku tornáda na Moravě. Nebo omezení sociálních interakcí mezi spolupracovníky kvůli homeofficu. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Reportéři Radiožurnálu zmapovali činnost dvou nadací, které žádají lidi o pomoc dětem v Africe. Kam finance skutečně putují, ale není jasné. Jak to organizace vysvětlují? A jsou takové případy běžné?
Díky Nadačnímu fondu Českého rozhlasu se podařilo splnit více než stovku přání rodinám, které postihlo tornádo. Lékař z Bruntálska Martin Kuliha skrze projekt zařídil jedné z rodin novou střechu.
„Posuzujeme riziko ostatních onemocnění, které se v České republice nevyskytují. Jedná se zejména o návrat z tropů, subtropů. Ale již několik let platí odklad pro cestovatele ze středomoří.“
Větší zájem lidí, kteří chtějí pomoct potřebným, zaznamenala třeba sbírka Konto Bariéry pro lidi se zdravotním postižením. V uplynulém roce se taky dařilo peníze vybírat mnohem rychleji než dřív.
Podle lékařů můžou být dárci i lidé, kteří absolvovali očkování proti covidu-19. V případě vakcíny od Pfizeru nebo Moderny ale musí od každé dávky uplynout alespoň týden, u AstraZenecy je to 28 dní.
Ve výzkumu Fóra dárců 37 procent lidí uvedlo, že v současnosti na dobročinné účely přispívá nižší částkou než před pandemii koronaviru. Pravidelně daruje každý desátý Čech.
Nyní se výrobou léčebné plazmy zabývá v Česku asi 12 transfuzních zařízení. Odběry od pacientů, kteří covid-19 prodělali, provádí například nemoncnice v Olomouci nebo v Ústí nad Labem.
Například v Itálii, Argentině, Španělsku, Rusku a od ledna tohoto roku také v Maďarsku neplatí pro homosexuální a bisexuální muže žádná omezení pro darování krve.
Ženám, které chtějí darovat vajíčka, musí být maximálně 35 let a musí být naprosto zdravé. Zároveň je nutné, aby úspěšně prošly interním, gynekologickým, psychologickým a genetickým vyšetřením.
Lidé poslali v roce 2018 neziskovým organizacím a dalším projektům skoro šest a půl miliardy korun. Od roku 2000 dokonce roste soukromé dárcovství rychleji než HDP a také rychleji než mzdy.
Po úkolech ve volném čase se někteří studenti školy Kavčí Hory v Praze promění v cukráře. Pečou cukrovinky, které pak prodávají spolužákům. Výtěžek jde na adopci afrického chlapce Petera.
Vítězové si Ceny Fóra dárců, kterými jsou každoročně oceňovány nejzajímavější veřejně prospěšné projekty neziskových organizací i firem, převzali v Den dárců 29. listopadu.
Už jste letos přispěli nějaké nadaci nebo do veřejné sbírky na dobročinné účely? Spolek zastřešující dárce v České republice - Fórum dárců, sestavil mapu dárcovství.
V pátečním tisku se dočtete o tom, že stát chce kvůli bezpečnosti zredukovat počet železničních přejezdů v zemi. Dále se také píše o tom, že by v Česku mohl vyjet první autonomní vlak do tří let.
Testy odebrané krve na západonilskou horečku jsou příliš nákladné. Proto je pro transfuzní stanice výhodnější preventivně vyřadit dárce přijíždějící z krizových oblastí.