‚Spousta lidí gratuluje, jiní závidí a někteří škemrají.‘ Sběratel získal hodiny z bývalé brněnské pošty

Když se na jaře odstěhovala Česká pošta z budovy u hlavního nádraží v Brně, zmizely i obrovské hodiny, které desítky let visely nad jejím vchodem. Modro-žlutý ciferník neskončil někde na brněnské skládce, ale v bytě v pražských Stodůlkách. Zachránil ho sběratel hodin Michal Surmaj.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žlutý obrovský ciferník s nápisem Česká pošta má čtvercový tvar o velikosti 140 na 140 centimetrů

Žlutý obrovský ciferník s nápisem Česká pošta má čtvercový tvar o velikosti 140 na 140 centimetrů | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Žlutý obrovský ciferník s nápisem Česká pošta má čtvercový tvar o velikosti 140 na 140 centimetrů. „Spousta lidí mi pogratulovala, další závidí, někteří už i škemrají,“ komentuje svůj úlovek sběratel Michal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sběratel získal hodiny z bývalé brněnské pošty

Cesta hodin z hlavní pošty v Brně do pražských Stodůlek nebyla příliš náročná. „Napadlo mě jim napsat, co s těmi hodinami hodlají dělat, protože se jejich pobočka zavírá. Odepsali mi, že mají jen za úkol sundat logo. Mám se prý domluvit s nynějším majitelem. Napsal jsem mu a odpověděl, že si mám odvézt všechno,“ vypráví Michal.

Sběratel tak má i celé vybavení a stroj může dále fungovat. Ukazuje čas zcela přesně i díky malé krabičce, která je k němu napojena. „Jsou řízené elektrickými hodinami napojenými na signál DCF77, který se posílá z německého Frankfurtu nad Mohanem,“ vysvětluje.

Kuriózní úlovek přitom Michal získal zadarmo. Kdyby si o něj neřekl, pravděpodobně by skončil na smetišti.

Sběratel hodin Michal Surmaj | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Třicet ciferníků

Obří poštovní hodiny nejsou zdaleka v Michalově bytě to jediné. Má jich asi třicet dalších a většina ciferníků ukazuje přesný čas. Když všechny ručičky přeskočí na další minutu, je to pořádně slyšet. „Jediné, co jsem musel vypnout, byly kukačky. Protože z toho by se člověk už zbláznil,“ směje se.

32:11

Než vznikly karty, hrálo se s bankovkami. Hned se také objevily zákazy, vypráví sběratelé

Číst článek

Michal Surmaj začal sbírat hodiny už v roce 2014. První z nich byly taktéž z Brna. „Tenkrát se rekonstruovalo brněnské hlavní nádraží. Podařilo se mi získat pár kousků informačních tabulí a několik hodin. Tím to celé začalo,“ vzpomíná sběratel.

Kromě desítek hodin bydlí v bytě také Michalova partnerka Alena. „Když jsme spolu začali chodit a já jsem sem poprvé přišla, tak jsem si říkala: ‚Ježíši Kriste! Co to je?‘ Ale teď už to člověk ani nevnímá,“ přiznává Alena.

Pochybnosti ale měla i o novém přírůstku, hodinách z České pošty v Brně. „Partner furt tvrdil, že nebudou tak veliké. Říkala jsem mu, že visely vysoko, lidi na ně museli vidět, takže budou mít minimálně metr a půl. Měla jsem samozřejmě pravdu,“ dodává lakonicky Michalova partnerka.

Poštovní hodiny nejspíš v pražském bytě dlouho nezůstanou. Michal Surmaj přemýšlí, že je půjčí brněnské restauraci, která o ně projevila zájem.

Sbírka hodin | Foto: Marie Veselá | Zdroj: Český rozhlas

Štěpánka Kadlečková, Marie Veselá, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme