„My jsme očekávali, že výsledná cena bude kolem dvaceti milionů korun, 25 milionů korun nás příjemně překvapuje,“ říká spolumajitel aukční síně Aleš Kohout k dražbě pětitisícovky roku 1919.
„Už jako dítě jsem měl rád antiku. Římskou nebo řeckou sochu si na běžném trhu nekoupíte – dneska už to jde, ale tehdy to bylo nedostižné – takže co si koupit můžete, je antická mince,“ říká Petráň.
„Krásný kus s razítkem poštovní vídeňské expedice. Novinová známka, prošla poštou, lepila se na noviny,“ přibližuje pro Radiožurnál David Kopřiva, soudní znalec zaměřený na filatelistické rarity.
„Mnohokrát se mi stalo, že paní přišla, že chce něco prodat, že to má po svém bývalém, že už to nechce mít a že to jsou diamanty – a diamanty to nebyly,“ vypráví pražský starožitník Martin Cinolter.
Jde o první tištěnou verzi knihy s příběhem o Harry Potterovi vůbec. Zkušební verze má pouze čistě bílou obálku, dále ještě procházela editací. Jednou z nich byla třeba korektura jména autorky.
Kuriózní úlovek přitom Michal získal zadarmo. Kdyby si něj neřekl, pravděpodobně by skončil na smetišti. „Napadlo mě jim napsat, co s nimi hodlají dělat. A mohl jsem si je odvézt,“ vypráví Michal.
„Medvídci mě uchvátili, když jsem je viděla v roce 2011 na mezinárodní výstavě. Pak jsem se pídila po tom, jak medvídka vyrobit,“ vypráví Lenka Přesličková.
Ženy společně korzují po městě a společně s povídají. Jejich reborni mají jména i rodné listy. V jednom kočárku tak bezhlesně leží Viktorie, v dalším Janička.
Jiří Novotný a Milan Bednář jsou členy Clubu sběratelů hracích karet. Znají pravidla her, historii karet i gamblerství. „V Číně se zpočátku hrálo s penězi,“ vysvětlují.
Dvě keramické nádoby byly vyrobeny v 18. století za vlády dynastie Čching. Čínský císařský porcelán je vzácný a nevyskytuje se často, protože byl objednáván pouze pro říšský dvůr.
Jan Drahoňovský je sběratel historických rádií a radiotechniky, radioamatér vlastní unikátní sbírku historických rádií a telegrafů. Dokáže také navázat spojení se stanicemi z celého světa.
Návštěvníci Muzea Karlova mostu mohou až do února obdivovat 33 tridentských betlémů sběratele Piera de Godenze. Vyrobené jsou z nejrůznějších materiálů a nejstarší z nich je z konce 19. století.
Toto jsou umělecká díla, která jsou jako dekorace do bytu, sběratelské objekty, nebo se s nimi obchoduje na aukcích,“ říká Bohdana Klátilová, ředitelka výstavy Doll Prague 2018.
Mezi nejkurióznější chyby v ražbě se poté dozajista zařadí také dvacetihaléř, který měl o 180 stupňů otočenou zadní stranu. Nyní má mnohem vyšší cenu než jako pouhá památka na doby minulé.
Za svůj profesní život provedl Jan Pirk už kolem sedmi tisíc operací srdce a bezmála tři stovky transplantací. „Vstávám před půl šestou a v půl sedmé odjíždím do práce,“ popisuje kardiochirurg.
Téměř dvě třetiny starožitníků neprošly koncem loňského roku kontrolou České obchodní inspekce. Během dvou měsíců kontroloři prověřili v Česku 71 starožitnictví, z nichž 46 porušilo právní předpisy.
Sběratelé tam hledají poklad, senioři levné potraviny, manželské páry staré nádobí do kuchyně a motoristi laciné pneumatiky. Největší český bleší trh každý víkend láká tisíce návštěvníků.
Známka hledaná generacemi českých filatelistů byla v sobotu při aukci v Praze vydražena za více než 1,7 milionu korun s aukční přirážkou. Známka s vyznačenou hodnotou "50/50h Doplatit" vyšla v roce 1927 omylem. Podle filatelistů je to nejvzácnější československá známka, která je také jediným českým zástupcem mezi raritami uznávanými ve světě.
Pro děti zábavná hra, pro dospělé výhodná investice. Na značce Lego lze dobře vydělat. Její cena se jen za poslední rok zhodnotila o 12 procent. A podle britského listu The Telegraph se dokonce barevné kostičky za posledních 15 let staly lepší investicí než bezpečně obchodované akcie, zlato nebo úrokové účty. Hodnotnější jsou takové herní sety, které se na trhu prodávají jen krátce. O nejlepší stavebnice pak zájemci bojují v dražbách.
Zaměstnanci recyklačního centra v americkém San Francisku se snaží vypátrat ženu, která jim přinesla starý počítač. Ukázalo se, že zmíněný stroj rozhodně nepatří do šrotu, ale spíš do výstavní vitríny. Je to totiž jeden z prvních applů, sestavený spoluzakladatelem společnosti Stevem Wozniakem.
Na dopisech, pohledech a dalších zásilkách se známky ve světě objevují už 175 let. Od té doby se staly oblíbené mezi sběrateli a investory. Nejvzácnější známka na světě má hodnotu přes 192 milionů korun. Je to malá poštovní známka One-Cent Magenta. Zájem o výkup poštovních známek je stále silný i v Česku.
Ivan Veselý z Čerčan Má rád dobu Rakouska-Uherska, a tak v ní částečně žije. Důchod tráví aktivně a připravuje například výstavy o 19. století, sbírá věci z té doby a hlavně cestuje po území tehdejší Monarchie.