Našli jsme první měsíc mimo Sluneční soustavu, hlásí astronomové. Objev má potvrdit Hubbleův teleskop

Tým amerických astronomů možná objevil první známý měsíc mimo Sluneční soustavu. Informovala o tom britská BBC. Vědci zachytili signál, který tomu napovídá. V říjnu chtějí svůj objev potvrdit pomocí Hubbleova dalekohledu.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmír

Vesmír | Foto: Fotobanka Pixabay

Tým kolem vědce Davida Kippinga z Kolumbijské univerzity v New Yorku už po měsících mimo naši Sluneční soustavu pátrá několik let. Využívá k tomu Keplerův teleskop od NASA. Dosud prý vědci našli několik těles, které se měsícům podobaly, ale pak se vytratily. Důležité při tomto hledání je i pátrání po planetách mimo naši sluneční soustavu. Měsíce totiž krouží kolem tzv. exoplanet. Vědci už podle BBC objevili zhruba 3 tisíce planet, které obíhají kolem jiných hvězd, než je naše Slunce.

Projděte si Mezinárodní vesmírnou stanici. Díky Street View k tomu stačí počítač

Číst článek

Pokud jde o samotné pátrání po exoplanetách, vědci je hledají tak, že sledují průchod jednotlivých těles kolem hvězd a následně počítají v tento moment úbytek světla. Podobným způsobem pak pátrají i po měsících mimo naši soustavu – opět zkoumají a počítají rozdíl v záření dané hvězdy.

Těleso, možná tedy měsíc, se jmenuje Kepler - 1625b a nachází se poblíž hvězdy, která leží asi čtyři tisíce světelných let od Země. Měsíc by měl být velký a těžký jako Neptun. Obíhat by měl kolem planety, která je přibližně stejně velká jako Jupiter, ale asi tak 10krát těžší než tato planeta z naší Sluneční soustavy.

Potvrzení bude až v říjnu

K potvrzení chtějí vědci využít Hubbleův vesmírný dalekohled. Pozorování by chtěli provést v říjnu. Jeden z výzkumníků, David Kipping, britské BBC řekl, že jsou z objevu nadšení a že je skutečně velká šance objev statisticky potvrdit. Také ale zmínil, že se nechce spoléhat jen na statistiku – proto ona verifikace pomocí vesmírného dalekohledu.

Podle zatím uznávané teorie o vzniku a vývoji planet by se takové těleso nemohlo zformovat u planety, která je podobně těžká jako Jupiter.

Výzkum je dohledatelný na stránkách Cornellovy univerzity ve státě New York. A profesor David Kipping (stejně tak jako jeho kolegové) je součástí projektu s názvem The Hunt for Exomoons with Kepler – tedy projektu, který se zabývá měsíci mimo naši soustavu s využitím Keplerova teleskopu.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme