Díry se nacházejí na stěnách dávných sopek v největší oblasti Marsu zvané Tharsis – oblasti, ve které jsou i jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě.
Důkazy vlhkosti na dvou asteroidech byly už dříve objeveny při použití jiného teleskopu. Vědci si však nebyli jisti, zda hydrataci způsobila voda nebo jiná molekulární sloučenina.
Neptun bývá zobrazován jako temně modrý a Uran jako zelenomodrý. Nereálné zobrazení planet kdysi vzniklo kvůli použití barevných filtrů, které měly dát vyniknout některým detailům na jejich povrchu.
Vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě zveřejnili přehled zajímavých astronomických úkazů pro rok 2024. Jsou mezi nimi například polární záře, zvířetníkové světlo nebo nově objevená kometa.
Stavba planetária rozšířila stávající hvězdárnu a vyšla na 14 milionů korun. Promítací sál má kopuli o průměru šesti metrů a kapacitu pro jednu školní třídu.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
Průzkumná kosmická loď na oběžné dráze planetky zůstane přibližně dva roky, během kterých bude pořizovat snímky, mapovat povrch a shromažďovat data, ze kterých pak vědci přesně určí složení planetky.
Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá.
Sonda Voyager 2 má prozkoumat Sluneční soustavu a zejména Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Kontakt se ztratil v červenci. K obnově spojení došlo podle NASA dříve, než očekávali.
Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru.
Jakmile se kometa C/2022 E3 (ZTF) přiblíží k Zemi, může být za velmi dobrých podmínek viditelná pouhým okem už ve druhé polovině ledna. Naposledy byla v roce 2020 na obloze k vidění kometa NEOWISE.
Vědcům snímky pomohou odhalit, co se na povrchu plynného giganta děje. Zkoumat mohou polární záře, výšku bouří nebo tepelné a tlakové podmínky na planetě.
Webbův teleskop úspěšně odstartoval z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně 25. prosince 2021. Do vesmíru jej vynesla raketa Ariane 5, teleskop se od ní odpojil 27 minut od startu.
Vzorky, ve kterých se našly aminokyseliny, dopravila na Zemi sonda Hajabusa 2. Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce, která je vzdálená kolem 300 milionů kilometrů od Země v prosinci 2014.
Nová planeta obíhá kolem hvězdy AB Aurigae ve vzdálenosti asi 90 astronomických jednotek, tedy 90krát dál než Země kolem Slunce. A asi třikrát dál než nejvzdálenější planeta naší soustavy Neptun.
Hvězda ze souhvězdí Velké medvědice je vzdálená od Země přibližně 241 světelných let. Vědci ji využijí k zaostření všech 18 segmentů primárního zrcadla teleskopu.
Letos bude možné v Česku pozorovat částečné zatmění Slunce. K dalším zajímavým nebeským úkazům letoška bude patřit taky pozorování pěti planet Sluneční soustavy najednou.
Webbův teleskop bude dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Dohlédnout by měl do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před 13,5 miliardy let formovaly první hvězdy a galaxie.
Pouhýma očima bude možné naráz spatřit všech pět viditelných planet Sluneční soustavy s Měsícem. Jde o vzácný jev, znovu se zopakuje až v roce 2036. V říjnu pak lidé spatří částečné zatmění Slunce.
Mezinárodní tým vědců v pondělí v časopise Nature Astronomy zveřejnil dvě studie ohledně materiálu, který japonská sonda Hajabusa vyzvedla na planetce Ryugu.
Americká vesmírná agentura původně chtěla Webbovu observatoř vypustit už v roce 2007. Letos se měl start nejprve uskutečnit v březnu, ale kvůli pandemii byl přesunut na listopad a pak na 18. prosince.
Tým z Cambridge připouští, že je nejdříve třeba získat další data, která by jejich odvážné závěry potvrdila. To ale nebude hned. Potenciální nová planeta má totiž velkou oběžnou dráhu.
Mise Lucy zamíří tam, kam se před ní žádný stroj ještě nedostal. Sonda bude 12 let zkoumat takzvané Trojány - tělesa, která obíhají Slunce na oběžné dráze planety Jupiter.
Astronomové v neděli a v pondělí slibují nejhezčí podívanou na působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku mají vytvořit trojúhelník a mají být vidět celou noc.