NASA opět posunula start Webbova teleskopu. Důvodem je komunikační problém s raketou

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opět odložil vypuštění teleskopu Jamese Webba do kosmu. Start se odsouvá přinejmenším o dva dny na 24. prosince. Důvodem je komunikační problém mezi nosnou raketou a teleskopem, informovala NASA na svém webu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava teleskopu Jamese Webba na start

Příprava teleskopu Jamese Webba na start | Foto: NASA/Chris Gunn | Zdroj: Reuters

Americká vesmírná agentura původně chtěla Webbovu observatoř vypustit už v roce 2007, ale termín postupně posouvala. Letos se měl start nejprve uskutečnit v březnu, ale kvůli pandemii byl přesunut na listopad a pak na 18. prosince.

Odlet Webbova teleskopu do vesmíru NASA opět odložila. Důvodem je incident při přípravě na start

Číst článek

Incident při přípravě teleskopu na připojení k nosné raketě si ale vyžádal prověření, zda zařízení nebylo poškozeno, a tím i odklad na 22. prosince.

„Tým vesmírného teleskopu Jamese Webba řeší problém komunikace mezi observatoří a systémem nosné rakety. Tím se posune datum vypuštění nejdříve na pátek 24. prosince. Více informací o novém datu spuštění poskytneme nejpozději v pátek 17. prosince,“ sdělila k novému odkladu NASA ve stručné zprávě, kterou zveřejnila v noci na středu SEČ.

Teleskop s primárním zrcadlem širokým 6,5 metru vynese do vesmíru raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Umístěn má být ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy téměř pětkrát dál, než je Měsíc.

UPDATE: @NASA Webb Telescope is now targeted to launch no earlier than Dec. 24 to allow teams to work a communications issue between the observatory and its launch vehicle system: blogs.nasa.gov/webb/2021/12/1…

00:58 – 15. 12. 2021

1095 5880

Nacházet se bude v takzvaném Lagrangeově bodu, tedy v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Díky tomu si dokáže zachovat stabilní oběžnou dráhu bez nutnosti pozdějších úprav.

Webbův teleskop je mezinárodní projekt, na němž se vedle NASA podílejí Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská CSA. Tato nová vesmírná observatoř má prozkoumat každou fázi kosmické historie – od Sluneční soustavy po nejvzdálenější pozorovatelné galaxie v raném vesmíru a vše mezi tím.

Bude využita především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku, jenž byl podle vědecké teorie počátkem vzniku vesmíru.

K důležitým cílům observatoře bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu. Vědci si od teleskopu slibují, že umožní nové a nečekané objevy a že pomůže pochopit původ vesmíru a místo lidstva v něm.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme