Odlet Webbova teleskopu do vesmíru NASA opět odložila. Důvodem je incident při přípravě na start
Odlet teleskopu Jamese Webba do vesmíru se odkládá přinejmenším do 22. prosince kvůli potřebě opětovného otestování po incidentu během příprav ke startu. Uvádí se to na webu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Start Webbova dalekohledu, který má v budoucnu nahradit již dosluhující Hubbleův teleskop, se původně plánoval na březen, ale kvůli pandemii se musel přeložit na tento měsíc a později byl přesunut na 18. prosinec.
K incidentu došlo v zařízení pro přípravu družic na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně. Technici se chystali připevnit k teleskopu adaptér sloužící pro připevnění k nosné raketě Ariane 5, když se náhle uvolnil upínací pás, což způsobilo chvění v celém teleskopu.
‚Doteď jsme viděli jen špičku ledovce.‘ Havajský teleskop pořídil dosud nejdetailnější snímky Slunce
Číst článek
Okamžitě byla svolána komise pod vedením NASA, která má prošetřit a prověřit, zda incident nepoškodil jakoukoliv součástku teleskopu. Testy by měly být dokončeny do konce týdne, dodala americká vesmírná agentura.
Webbův teleskop představuje mezinárodní projekt americké, evropské a kanadské vesmírné agentury, který má prozkoumat každou fázi kosmické historie – od naší Sluneční soustavy až po nejvzdálenější pozorovatelné galaxie v raném vesmíru a vše mezi tím.
Bude využit především ke zkoumání vývoje prvních galaxií a hvězd po takzvaném velkém třesku, jenž byl podle vědecké teorie počátkem vzniku vesmíru. K důležitým cílům bude patřit i pátrání po známkách možného života mimo Sluneční soustavu. Vědci si od teleskopu slibují, že odhalí nové a nečekané objevy a že pomůže lidstvu pochopit původ vesmíru a naše místo v něm.
Teleskop NASA objevil exoplanetu v obyvatelné zóně, nachází se relativně blízko od Sluneční soustavy
Číst článek
Pokud jeho vypuštění vyjde podle plánu, bude v příštím desetiletí přední vesmírnou observatoří, která bude k dispozici tisícům astronomů po celém světě.
Je to však vysoce riskantní mise, protože zrcadlo a solární panely dalekohledu se musí rozvinout ve vesmíru a zařízení bude posláno na sluneční oběžnou dráhu až za Měsícem, což znamená, že existuje jen malá šance na jeho opravu, pokud se něco pokazí.
Termín vypuštění teleskopu se v minulosti už několikrát posouval. Národní úřad pro letectví a vesmír původně doufal, že jej na oběžnou dráhu dostane už v roce 2007.