Teleskop NASA objevil exoplanetu v obyvatelné zóně, nachází se relativně blízko od Sluneční soustavy
Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS) americké vesmírné agentury Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil relativně blízko Sluneční soustavy planetu velikostí podobnou Zemi, která obíhá kolem své hvězdy v takzvané obyvatelné zóně. Exoplaneta s označením TOI 700 d je od nás vzdálena zhruba něco přes sto světelných let, informovala Laboratoř tryskových pohonů NASA.
Teleskop TESS vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX v dubnu 2018. Přístroj je určený ke sledování planet mimo Sluneční soustavu, tedy exoplanet, které z pohledu ze Země přecházejí před hvězdou svého systému.
Co je to exoplaneta?
Exoplaneta, též extrasolární planeta, je planeta obíhající kolem jiné hvězdy než kolem Slunce.
První exoplaneta byla objevena v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002.
Od prvního objevu do 1. října 2019 bylo objeveno 4 118 exoplanet.
Podle dosavadních pozorování připadá v průměru na každou hvězdu nejméně jedna planeta.
Zdroj: Wikipedie
TOI 700 d je pro TESS první objevenou planetou nacházející se v takzvané obyvatelné zóně. To znamená, že obíhá v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, kde by kapalná voda - životně důležitá složka života, jaký známe na Zemi - mohla na povrchu planety vytvářet vodní plochy.
TOI 700 d je jednou z několika málo planet o velikosti Země (v tomto případě o dvacet procent větší) dosud objevených v obyvatelných zónách. Několik se našlo v systému TRAPPIST-1, nazvaného podle teleskopu TRAPPIST v Chile. Další vědci objevili pomocí Keplerova vesmírného dalekohledu NASA.
Hvězda TOI 700, kolem níž nově objevená exoplaneta krouží, je podle Laboratoře tryskových pohonů studená malá hvězda třídy M, lokalizovaná v souhvězdí Mečouna na jižní obloze. Má hmotnost a velikost asi 40 procent Slunce a jen polovinu povrchové teploty naší hvězdy.