Nově objevená exoplaneta, tedy planeta mimo Sluneční soustavu, má strukturu podobnou cukrové vatě. „Ta planeta není žádný drobeček, má asi 40 hmotností Země,“ vysvětluje Marek Skarka z Akademie věd.
Zajímavá je ale její kombinace s velmi chladným červeným trpaslíkem, devětkrát menším než naše Slunce, napsal list The Guardian. „Tento objev potvrzuje, jak málo toho o vesmíru víme,“ říká astrofyzik.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
Průměr exoplanety je asi 4,7krát větší než průměr Země. LTT9779b obíhá blízko hvězdy - blíže, než je vzdálenost Merkura od Slunce. Díky slunečnímu záření je teplota na povrchu asi 1800 stupňů Celsia.
Vědci uspěli na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vítězství si fakultní tým připsal v soutěži Weather4cast. A vítězství získal i Ondřej Podsztavek v soutěži Ariel Machine Learning Data Challenge.
Tým z Cambridge připouští, že je nejdříve třeba získat další data, která by jejich odvážné závěry potvrdila. To ale nebude hned. Potenciální nová planeta má totiž velkou oběžnou dráhu.
„Planeta je zajímavým úkazem, protože se mnohem více podobá nějaké planetě, která by mohla sousedit Zemi, a to hlavně kvůli tomu, že ve srovnání s jinými exoplanetami, TOI-1231 b je dost chladná."
Vyhlášením Nobelovy ceny za fyziku pokračuje týden, v němž budou udělena ocenění za medicínu, chemii, mír a literaturu. Příští pondělí vyhlásí Švédská centrální banka cenu za ekonomii.
Planeta je zhruba osmkrát masivnější než Země. K2-18b obíhá kolem malého červeného trpaslíka. Je součástí souhvězdí lva a od Země je vzdálená 110 světelných let.
Objekt, který by mohl být prvním objeveným exoměsícem, už tým amerického astronoma Davida Kippinga zkoumá od loňského léta. S tvrzením, že našli první exoměsíc, jsou ale ještě opatrní.
Domovská planeta Spocka existuje i v reálném světě. Astronomové planetu Vulkán ze Star Treku objevili přesně v místě, kam ji umístili tvůrci seriálu. Její část může být i obyvatelná.
Astronomové objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země unikátní soustavu se sedmi planetami, z nichž tři leží v takzvané obyvatelné zóně. Ve středu to oznámila NASA s tím, že nalezený systém je rekordní nejen co do počtu planet, které se velikostí podobají Zemi, ale má také nejvíce planet, na jejichž povrchu by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu.
NASA se chystá představit „objev přesahující hranice naší sluneční soustavy“. Měl by se týkat informací o exoplanetách, tedy planetách, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. Exoplanety jsou hlavní nadějí, že existuje život i jinde ve vesmíru. Mnohé z nich se totiž podobají Zemi. Několik velkých vesmírných objevů představili vědci také v roce 2016. Podívejte se na šest největších objevů.
Vědci objevili s pomocí Keplerova teleskopu první blízkou příbuznou planety Země. Je o něco větší a starší a rok tam trvá o pár desítek dnů déle. Exoplaneta s označením Kepler-452b obíhá kolem své hvězdy, podobně jako Země kolem Slunce. Objev je podle odborníků z americké NASA milníkem v hledání mimozemského života.
Planeta příhodná pro život se možná nachází blíž, než jsme si mysleli. Mezinárodní tým astronomů objevil takové těleso u hvězdy Tau Ceti v souhvězdí Velryby, necelých 12 světelných let od Země.
Evropští astronomové objevili exoplanetu, která je k Zemi zatím nejblíže ze všech. Planeta se nachází u systému Alfa Centauri a má podobnou hmotnost jako Země.
Mezi planetárními systémy, které už stačil objevit teleskop Kepler, našli astronomové jeden zcela výjimečný. Dvě exoplanety se v něm zřejmě dělí o jednu oběžnou dráhu.