Vědci z NASA nalezli exoplanetu, která by se mohla v jistých aspektech podobat naší planetě Zemi
Výzkumníci z Laboratoře proudového pohonu (JPL) Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a z Novomexické státní univerzity odhalili exoplanetu TOI-1231 b, která obíhá kolem červeného trpaslíka. Podle vědců by se planeta mohla velmi podobat Zemi, uvedl sever The Independent.
Je zatím známo, že na planetě panuje mírné podnebí. Rozměry se TOI 1231 b podobá Neptunu. Má oběžnou dráhu s 24denním cyklem a je osmkrát blíž své hvězdě, než Země je Slunci.
Vědci také zdařile charakterizovali hvězdu a změřili její poloměr a hmotnost. Pomocí těchto hodnot vypočetli hustotu a vytvořili si předpoklad složení atmosféry, píše server The Independent.
„Pozorování nově objevené planety nám pomůže určit jak časté (nebo vzácné) je formování vodních mraků kolem planet s mírným podnebím,“ sdělila vědkyně z Národního úřadu pro letectví a vesmír Jennifer Burtová a profesorka Diana Dragomirová. Dodaly, že další výzkum bude nezbytný pro zjištění přesného složení planety.
Discovery Alert
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) June 9, 2021
TOI-1231 b orbits a red-dwarf star. And because this system is moving at a high velocity away from Earth, hydrogen atoms escaping from the planet’s atmosphere might be readily detected. In other words, the planet could have a tail.https://t.co/tcI6sZwXsU pic.twitter.com/HfHmJESCTT
Teploty zdejší atmosféry se pohybují kolem 330 Kelvinů nebo 140 stupňů Fahrenheita, TOI-1231b je tudíž jednou z nejchladnějších, malých známých exoplanet. Existuje možnost, že vysoko v atmosféře se nacházejí mraky, které by naznačovaly přítomnost vody.
„Atmosféra TOI 1231 b by mohla být složena z vodíku nebo vodíku smíchaného s heliem. Připouštíme také možnost, že by mohla být tvořena vodní párou. Každý z těchto závěrů by odkazoval na jiný původ planety a pomohl by astronomům pochopit, jaký je rozdíl mezi formovacími procesy planet kolem červených trpaslíků a kolem našeho Slunce.
Pro pochopení principu těchto procesů vědci budou muset zjistit, zda plyn je odfoukáván pryč. Dále musí najít vzorky vodíkových a heliových atomů, což je běžně nemožné, protože atomy zakrývá mezihvězdný plyn. Pátrání by vědcům mělo ulehčit to, že soustava planet a hvězd se rychle vzdaluje od naší Země.
VIDEO: Česko sledovalo částečné zatmění Slunce, první po šesti letech
Číst článek
„Jedním z nejvíce fascinujících výsledků výzkumu exoplanet za poslední dvě dekády je to, že žádný z nově nalezených planetárních systémů nevypadá jako náš solární systém," řekla Burtová.
Podle vědkyně tyto systémy překypují planetami, které se rozměrově podobají Zemi nebo Neptunu a pohybují se na kratších oběžných dráhách než Merkur. Tyto planety podle Burtové nemají obdoby v našem solárním systému.
„TOI 1231 b je zajímavým úkazem, protože se mnohem více podobá nějaké planetě, která by mohla sousedit Zemi, a to hlavně kvůli tomu, že ve srovnání s jinými exoplanetami, TOI-1231 b je dost chladná,“ popisuje Burtová.