„Roj pochází z úlomků Halleyovy komety a obvykle je za hodinu vidět 20 meteorů,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.
Kdy bude jev vidět, ani vědci neví přesně. „To bude velké překvapení. Může to nastat zítra a může to nastat za půl roku,“ říká astronomka Soňa Ehlerová.
Soukromému zařízení měla být zrušena registrace opravňující k poskytování sociální služby. Důvodem je nedoložení bezdlužnosti při kontrole letos v létě.
To nové a čerstvé se v české hudbě děje mimo pozornost velkých rádií nebo tradičních cen. Napovídají tomu jak data z hitparád, tak pozorování lidí z oboru.
Zajímavá je ale její kombinace s velmi chladným červeným trpaslíkem, devětkrát menším než naše Slunce, napsal list The Guardian. „Tento objev potvrzuje, jak málo toho o vesmíru víme,“ říká astrofyzik.
Protižidovské akce mají ve Francii různou podobu. Televize BFM v úterý informovala například o tom, že se na předměstí Paříže objevily na několika místech Davidovy hvězdy.
„Maximum meteorického roje nastane v noci v ranních hodinách ze soboty na neděli. V tu dobu bychom mohli být schopni na jasné a tmavé obloze vidět zhruba 20 meteorů,“ doporučuje astronom.
Nejlépe jsou padající hvězdy vidět tam, kde je obloha tmavá a okolí je bez světelného znečištění. „Jet co nejdál od civilizace, najít co nejtmavší oblohu,“ doporučuje astronom.
Vesmírný teleskop Jamese Webba v hodnotě deseti miliard dolarů (245 miliard korun) je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí. Teleskop vynesla do vesmíru v roce 2021 raketa Ariane 5.
Průměr exoplanety je asi 4,7krát větší než průměr Země. LTT9779b obíhá blízko hvězdy - blíže, než je vzdálenost Merkura od Slunce. Díky slunečnímu záření je teplota na povrchu asi 1800 stupňů Celsia.
„Můžeme říci, že hlavní složky nebo přísady neutronových hvězd jsou interakce hadron-hadron. A to je to, co studuji já. Úplné základy, chcete-li,“ říká fyzička.
„Pozorujeme produkci prachu v tomto systému za více než století,“ řekl astronom Ryan Lau, vedoucí autor studie o publikované v odborném časopise Nature Astronomy.
Jednou z funkcí kamery dalekohledu je blokovat světlo z jasných objektů, takže jde pozorovat mnohem slaběji svítící objekty, které jsou v jejich blízkosti.
Podle astronomů je mikronova nejslabším známým typem hvězdných explozí, přičemž je slabší než exploze novy, během kterého se hroutí povrch vyhořelé hvězdy typu bílý trpaslík.
Nová planeta obíhá kolem hvězdy AB Aurigae ve vzdálenosti asi 90 astronomických jednotek, tedy 90krát dál než Země kolem Slunce. A asi třikrát dál než nejvzdálenější planeta naší soustavy Neptun.
Hvězda ze souhvězdí Velké medvědice je vzdálená od Země přibližně 241 světelných let. Vědci ji využijí k zaostření všech 18 segmentů primárního zrcadla teleskopu.
Letos bude možné v Česku pozorovat částečné zatmění Slunce. K dalším zajímavým nebeským úkazům letoška bude patřit taky pozorování pěti planet Sluneční soustavy najednou.
Sonda ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala a několik dalších jejich ověření.
„Máme obrovskou radost, že se nám to podařilo hned s první družicí. Jsme první nanosatelit, který detekoval gama záblesk. To se ještě žádnému CubeSatu rozměru 1U nepovedlo,“ vyzdvihuje astrofyzik.
Vědci z Tchaj-wanu zkoumali hypotetickou možnost, že by civilizace kolem černé díry vytvořila takzvanou Dysonovu sféru, kterou už astronomové hledají u hvězd desítky let.
„Planeta je zajímavým úkazem, protože se mnohem více podobá nějaké planetě, která by mohla sousedit Zemi, a to hlavně kvůli tomu, že ve srovnání s jinými exoplanetami, TOI-1231 b je dost chladná."
Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. Další příležitost jev sledovat nastane v dubnu.
Pietní akce se letos kvůli pandemii odehrávají hlavně virtuálně. Plánoval je třeba Izrael, Polsko nebo Německo. Setkání se konalo i v Senátu Parlamentu ČR.
Při sobotních protestech proti vládním koronavirovým opatřením si na oblečení připnula žlutou šesticípou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Tarabová se hájí na sociálních sítích.