Dosluhující družice Kepler opět překvapila. Objevila první exoplanetární měsíc?

Astronomové možná objevili první exoměsíc. Jde o satelit planety, která obíhá kolem jiné hvězdy, než je naše Slunce. Od Země je střed této soustavy vzdálený osm tisíc světelných let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exoplaneta (ilustrační foto)

Exoplaneta (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Přestože vědci už v hlubokém vesmíru objevili přes tři a půl tisíce exoplanet, hledání jejich měsíců je mnohem náročnější disciplínou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Objevili astronomové vůbec první exoplanetární měsíc?

Objekt, který by mohl být prvním objeveným exoměsícem, už tým amerického astronoma Davida Kippinga zkoumá od loňského léta. Prvotní data ze sondy Kepler vědci ověřovali pohledem do Hubbleova teleskopu, ale s tvrzením, že našli první exoměsíc, jsou ještě opatrní.

„Objevit měsíc je velice obtížné, už jen samotná planeta obíhající kolem hvězdy se projeví v Keplerových datech jako nepatrný pokles jasu hvězdy. Měsíc, který je mnohem menší než planeta, prakticky už vidět nelze,“ vysvětlil Českému rozhlasu astronom Štefánikovy hvězdárny Stanislav Poddaný.

Pro potvrzení, že se skutečně jedná o měsíc, astronomové potřebují měření na dalších dalekohledech: „Podařilo se jim objevit pokles jasu hvězdy, který nastal dřív, než bylo vypočítáno, pokud by planeta obíhala kolem planety sama.“

„Objevy exoplanet a jejich měsíců hrají důležitou roli v našem tázání po životě ve vesmíru. V naší sluneční soustavě hrál Měsíc velice významnou roli při vzniku života na Zemi. Takže když už jsme schopni dnes objevit planety, tak dalším logickým krokem je snažit se najít jejich měsíce, a pak se zaměřit na to, jestli by na takové planetě mohl být život.“

Stanislav Poddaný

„Také nic nenaznačuje tomu, že by v pozorované hvězdné soustavě mohly být další planety, takže jediná věc, která by mohl urychlit oběh planety, je měsíc, který kolem ní obíhá,“ dodává.

Přesluhující teleskop

Zmíněný Keplerův teleskop už několik let přesluhuje. „Nejčernější scénář je ten, že žádná data z družice už nedorazí, protože dalekohledu dochází palivo a čeká se na to, jestli se podaří vůbec stáhnout data za poslední měsíc.“

„Pokud se to podaří, tak bude Kepler pozorovat další hvězdy, ale to už vážně asi bude naposled,“ odhadl astronom.

Ten připomněl, že Kepler neobíhá kolem Země. „Má vlastní oběžnou dráhu kolem Slunce. Jeho původní mise, kdy sledoval objekty na rozmezí souhvězdí Labutě a Lyry, už byla zrušena, protože přišel o jednu svou část. V současnosti sleduje různé hvězdy na obloze a čeká se, až se natočí směrem k Zemi, abychom z něj mohli stáhnout data.“

„Teleskop TESS, který nahradí dosluhující dalekohled, zatím funguje zdárně. První výsledky pozorování už máme a vypadá to, že to bude zdatný následník družice Kepler,“ konstatoval Stanislav Poddaný.

Jan Burda, Tea Veseláková, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme