Průměr exoplanety je asi 4,7krát větší než průměr Země. LTT9779b obíhá blízko hvězdy - blíže, než je vzdálenost Merkura od Slunce. Díky slunečnímu záření je teplota na povrchu asi 1800 stupňů Celsia.
Vědci uspěli na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vítězství si fakultní tým připsal v soutěži Weather4cast. A vítězství získal i Ondřej Podsztavek v soutěži Ariel Machine Learning Data Challenge.
Tým z Cambridge připouští, že je nejdříve třeba získat další data, která by jejich odvážné závěry potvrdila. To ale nebude hned. Potenciální nová planeta má totiž velkou oběžnou dráhu.
Mezi devítkou návrhů je například jméno pro hvězdu - Naděje - a pro planetku - Štěstí. Jsou tam ale i méně tradiční jména, hvězda by mohla dostat jméno Řáholec a planeta Rumcajs
Planeta je zhruba osmkrát masivnější než Země. K2-18b obíhá kolem malého červeného trpaslíka. Je součástí souhvězdí lva a od Země je vzdálená 110 světelných let.
Americká NASA v noci z pondělí na úterý do vesmíru vysílá speciální satelit. Družice s označením TESS bude zkoumat takzvané exoplanety - tedy planety mimo naši sluneční soustavu.
Tým amerických astronomů možná objevil první známý měsíc mimo Sluneční soustavu. Vědci zachytili signál, který tomu napovídá. V říjnu chtějí svůj objev potvrdit pomocí Hubbleova dalekohledu.