Teleskop Kepler dosloužil, došlo mu palivo. Během funkčních let objevil tisíce planet
Dalekohled Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosloužil. Definitivně vyčerpal palivo nutné k tomu, aby pokračoval ve své misi, jíž bylo hledání exoplanet - ty se vyskytují mimo naši sluneční soustavu. Informovala o tom NASA.
Vesmírný teleskop byl vypuštěn 6. března 2009 a během své devítileté činnosti v hlubokém vesmíru objevil více než 2600 planet existujících mimo náš solární systém.
Dosluhující družice Kepler opět překvapila. Objevila první exoplanetární měsíc?
Číst článek
Mnohé z nich by podle hodnocení vědců mohly být slibným místem pro existenci života.
Americká vesmírná agentura NASA na svém internetovém portálu mimo jiné sdělila, že se rozhodla ponechat dalekohled Kepler na jeho současné oběžné dráze kolem Slunce. Jde o trajektorii v bezpečné vzdálenosti za Zemí.
Posunul hranice známého
„Jako naše první mise na hledání planet Kepler významně překonal všechna očekávání a vydláždil cestu pro naše další poznání a hledání života ve sluneční soustavě a za jejími hranicemi,“ řekl Thomas Zurbuchen z NASA. „Nejen že nám ukázal, kolik je tam venku planet, také dal za vznik úplně novému a rozsáhlému výzkumnému oboru.“
Kepler podle NASA ukázal různorodost planet, jež se nacházejí v naší galaxii. Nedávné analýzy jeho objevů dospěly k závěru, že 20 až 50 procent hvězd viditelných na nočním nebi pravděpodobně má malé, možná skalnaté satelity velikostně podobné Zemi, které se nacházejí v obyvatelných zónách.
To znamená, že obíhají v takové vzdálenosti od svých mateřských hvězd, kde by kapalná voda - životně důležitá složka života, jak ji známe - mohla na jejich povrchu vytvářet vodní plochy.
Lovec exoplanet. NASA vypustí družici TESS, která bude zkoumat planety mimo Sluneční soustavu
Číst článek
„Když jsme s touto misí před 35 roky začínali, nevěděli jsme o jediné planetě existující mimo naši soustavu,“ řekl William Borucki, který se podílel na vzniku projektu.
Mezi nejčastěji objevované exoplanety patří ty o velikosti mezi Zemí a Neptunem. Žádná taková se však ve sluneční soustavě nenachází a podle NASA je toho mnoho, co se o nich ještě můžeme dozvědět.
Kepler také objevil, že ve vesmíru existuje mnoho doslova přecpaných planetárních systémů, v nichž se poblíž mateřské hvězdy nachází tolik těles, že naše sluneční soustava ve srovnání s nimi vypadá prázdná.
Téměř třikrát delší životnost
Mise sondy Kepler o hmotnosti 1039 kilogramů byla původně plánována na 3,5 roku. Během této doby nepřetržitě zkoumala 150 000 hvězd v souhvězdí Labutě.
Po čtyřech letech, kdy byly splněny cíle primární mise, mechanické poruchy pozorování dočasně zastavily.
Americká sonda Kepler objevila dvě nové ‚sluneční soustavy‘. Nemají ale příznivé podmínky pro život
Číst článek
Díky týmu projektu se podařilo funkčnost zařízení prodloužit v rámci rozšířené mise pod označením K2, během níž se množství sledovaných hvězd rozrostlo až na více než 500 000.
„Víme, že odchod teleskopu ještě není koncem Keplerových objevů,“ řekla Jessie Dotson z výzkumného oddělení v Silicon Valley. „Jsem nadšena z rozmanitých objevů, které teprve vzejdou z našich dat, a z toho, jak budou budoucí mise stavět na výsledcích této mise.“
Na úspěšné bádání teleskopu Kepler navazuje další vesmírný dalekohled NASA - Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS).
Vypuštěn byl v dubnu letošního roku a zaměřuje se na tělesa obíhající kolem 200 000 nejjasnějších a Zemi nejbližších hvězd.
Později mohou být tyto planety blíže zkoumány z hlediska existence života při následných misích, jako je chystané vypuštění vesmírného dalekohledu Jamese Webba.