Speciální kamera teleskopu vypadá jako včelí plástev a funguje milionkrát rychleji než kamera, která se používá třeba u mobilních telefonů. Co se na obloze děje, pak vědci zjistí v řádech nanosekund.
Teleskop Jamese Webba je příliš velký na to, aby se vešel vcelku do rakety, takže do vesmíru cestoval složený. Na jeho postupném „rozbalování“ se podílely desítky inženýrů.
Teleskop je moc velký na to, aby se vešel vcelku do rakety, takže cestoval složený a je třeba ho sestavit až „na místě“. Rozvinutí tepelného štítu se považovalo za nejobtížnější z jednotlivých kroků.
Technici se chystali připevnit k teleskopu adaptér sloužící pro připevnění k nosné raketě Ariane 5, když se náhle uvolnil upínací pás, což způsobilo chvění v celém teleskopu.
K poznání neutrin by mohl podvodní teleskop Baikal-GVD. Jeho nezvyklé umístění je dané odstíněním rušivých elementů. Další neutrinové teleskopy jsou v ledu Antarktidy nebo v solných jeskyních.
„Je to největší posun lidstva v našich schopnostech studovat Slunce od dob Galilea. Je to velká věc,“ řekl profesor Jeff Kuhn z Institutu pro astronomii na Havajské univerzitě.
Super teleskop pomůže vědcům cestovat galaxiemi, zkoumat temnou energii a ověří, jestli je Einsteinova teorie gravitace správná. Mezinárodní tým provádí doposud nejdetailnější vesmírný výzkum.
V rámci vládního programu mimořádných pracovních víz by mělo do Česka přijít na čtyři a půl tisíce Ukrajinců. Největší teleskop světa vyroste na vrcholu havajské hory Mauna Kea.
Název Powehi navrhl Larry Kimura, profesor cizích jazyků na Havajské univerzitě ve městě Hilo. Slovo spojuje dva výrazy, které mají kořeny v havajské písni Kumulipa z 18. století o stvoření světa.
Gigantický teleskop v Jordell Bank stejně jako ošuntělé budovy v jeho okolí pomohly změnit naše chápání vesmíru. Teď byly nominovány k zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Akademie věd České republiky schválila nový program Vesmír pro lidstvo. V jeho rámci se vědci budou mimo jiné podílet na realizaci několika kosmických sond Evropské kosmické agentury.
Čína postavila největší radioteleskop na světě. Jeho rozměry jsou impozantní a stejné by měly být i jeho výkony. Jenže plán na zkoumání naší galaxie i dalekého kosmu má trhlinu: davy turistů.
Čína uvedla do provozu největší teleskop na světě. Bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou anténou o průměru 500 metrů bylo vybudováno během pěti let v provincii Kuej-čou na jihozápadě země. Náklady se vyšplhaly na asi 180 milionů dolarů (4,3 miliardy korun).
Dokážete si představit místo, kde není žádné rádio, žádná televize, žádný mobilní telefon? Právě tak to vypadá ve městě Green Bank v Západní Virginii. Důvodem, proč se tamní obyvatelé musí obejít bez vymožeností moderní doby, je obří radioteleskop, který zachycuje signály z vesmíru.
Skryté objekty ve vesmíru včetně takzvaných ,hnědých trpaslíků' by měl hledat moderní teleskop. NASA jeho start kvůli počasí a poruše na motoru odložila na pondělí.
Dva dny poté, co prezident George Bush oznámil pracovníkům NASA, že další cesty astronautů povedou přes Měsíc na Mars, dostali vědci první hořkou zprávu. Nové priority si vyžádají oběti a první z nich je postupné ukončení činnosti Hubbleova dalekohledu. Pro experty pracující s teleskopem to byla zničující zpráva.