‚Doteď jsme viděli jen špičku ledovce.‘ Havajský teleskop pořídil dosud nejdetailnější snímky Slunce
Havajský solární teleskop pořídil historicky nejdetailnější snímky Slunce. Fotografie, které zachycují magnetické struktury plochy o velikosti Texasu, zveřejnili vědci ve středu. „Je to největší posun lidstva v našich schopnostech studovat Slunce od dob Galilea. Je to velká věc,“ řekl profesor Jeff Kuhn z Institutu pro astronomii na Havajské univerzitě.
Čtyřmetrový solární teleskop, The Daniel K. Inouye Solar Telescope, který je zároveň největším teleskopem na světě, stojí na vrcholu vulkánu Haleakalā na havajském ostrově Maui. Vědci doufají, že nyní pořízené fotografie představují pouze začátek padesátiletého projektu studia Slunce.
Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu. Lidé mohou vybrat mezi Šemíkem, Rumcajsem nebo Fifinkou
Číst článek
Díky unikátním rozlišovacím schopnostem teleskopu budou moci poprvé studovat magnetické pole Slunce a aktivity, které ovlivňují vesmírné počasí i v okolí Země, píše web Space.
Vědci uvedli, že nevídaná míra detailu pořízených fotografií ukazuje, že díky teleskopu budou schopni zkoumat magnetická pole uvnitř korony, vnější vrstvy Slunce, kde dochází k solárním erupcím.
Ty mají dopad i na život na Zemi: mohou narušit leteckou dopravu nebo blokovat technologie používané k navigaci, píše Havajská univerzita na svém webu.
Teleskop snímky zachytil 10. prosince loňského roku a vědci je zveřejnili ve středu. „Jsou to snímky Slunce s nejvyšší mírou rozlišení, jaké byly kdy pořízeny,“ řekl Thomas Rimmele z Národní solární observatoře během páteční tiskové konference. „Doteď jsme viděli pouze špičku ledovce,“ dodal.