Na Silvestra bude šance sledovat polární záři, říkají astronomové. Venuše je na jihozápadě vidět už nyní
V úterních večerních hodinách na Silvestra bude určitá šance spatřit polární záři. Na Slunci došlo ve čtvrtek k sérii erupcí, z nichž minimálně jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých částic. Ten by měl planetu zasáhnout v průběhu večera a astronomové předvídají silnější geomagnetickou bouři s možností pozorovatelných září i v české zeměpisné šířce, uvádí Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
„(Americký) Národní úřad pro oceány a atmosféru předpovídá geomagnetickou bouři až třídy G3…, a to s pravděpodobností od druhé poloviny dne 31. prosince, tedy na Silvestra. Zda opravdu k úkazu dojde, není zcela jisté – modelování slunečního větru je velmi komplikované,“ píše Horálek.
Zájemci o sledování by podle něj měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním a průběžně sledovat aurorální monitory. Podrobnější návod ke sledování představuje opavská univerzita ve videu níže.
Polární záře jistá není, už v pondělí za soumraku je však dobře pozorovatelná planeta Venuše jako nejjasnější objekt na večerní obloze po Slunci a Měsíci. V roce 2025 bude podle Horálka „velmi častým aktérem při nebeských setkáních, takzvaných konjunkcích“.
„Venuši budeme nejprve pozorovat jako jasnou ‚Večernici‘ za soumraku a pozdních večerů nad západním obzorem, a to od ledna až do konce března. Už 10. ledna 2025 dosáhne největší východní elongace – octne se úhlově nejdále od Slunce na večerní obloze – a o měsíc později bude na večerním nebi nejvýše pozorovatelná nad středoevropským obzorem,“ uvádí zástupce Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.