Astronomický snímek dne NASA vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny.
Díky erupcím na slunci je pravděpodobné, že se slabá záře objeví i v následujících dnech. „Předpovědět se nikdy stoprocentně nedá,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál astrofotograf Petr Horálek.
„Jejich aktivita je zajímavá tím, že občas bývají velice jasné, protože jsou tvořeny většími částicemi,“ říká o Tauridech astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
„Nejjasnější Perseidy vidět budou, jen ta frekvence bude opravdu malá. Připadá nám 10 meteorů za hodinu namísto očekávaných 100,“ vysvětluje astronom a astrofotograf Petr Horálek.
O vlivu úplňku na lidský spánek se mluví hodně. Co z toho je pravda a co jsou spíš mýty? A jak postupovat, když chceme superúplněk kvalitně vyfotit? Na to odpovídají experti pro Český rozhlas Plus.
Snímek pořídil astronom Petr Horálek během expedice za fotografováním rovníkové noční oblohy na Maledivách na počátku letošního března. Ukazuje krásy v okolí souhvězdí Jižního kříže.
NASA zvolila snímkem dne fotografii Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě. Fotografie „Cesta ke hvězdám" vznikla 30. června 2019 na vrcholu hory La Silla v chilské poušti Atacama.
V pondělí v noci mohlo pozorné oko na hvězdném nebi zachytit ojedinělý úkaz. Nad nebem v Česku byla totiž viditelná polární záře. Zachytil ji fotograf Petr Horálek.
„V následujících dnech můžeme časně ráno, okolo 6.30, vyhlížet velice nízko nad jihovýchodním obzorem trojici planet: Venuši, Mars a Merkur,“ uvedl Horálek.
„Pokud bude geomagnetická bouře tak silná, jak astronomové předpovídají, bude záře pozorovatelná z našich končin nízko nad severním obzorem s největší pravděpodobností už po setmění,“ uvádí vědec.
Letošní pozorování oblíbeného přírodního úkazu nenaruší ani svit Měsíce, který bude ve fázi úzkého srpku. Sledování meteorického roje doprovází napříč Českem veřejné akce pořádané nejen hvězdárnami.
V sobotu Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) publikoval prestižním astronomickým snímkem dne fotografii českého astronoma a fotografa ze Slezské univerzity v Opavě, Petra Horálka.
Astronomové v neděli a v pondělí slibují nejhezčí podívanou na působivé setkání planet a Měsíce v úplňku. Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku mají vytvořit trojúhelník a mají být vidět celou noc.
Středeční superúplněk bude pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé.
Naposledy publikovala v polovině července jeho fotografii Dlouhé ohony komety Neowise, která zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku.
V druhé polovině týdne bude také kometu už méně rušit Měsíc. Lidé ji od čtvrtka spatří nízko nad severním obzorem zhruba od 22.30. Během července pak vystoupá výše nad obzor.