Země bude mít několik dní dva měsíce. Ten druhý přilétá ze vzdálenosti 150 milionů kilometrů

Letos na podzim bude mít Země druhý měsíc. V průběhu 57 dní, od 29. září do 25. listopadu, bude naše planeta gravitací přitahovat prolétající asteroid, který se potom vrátí na svou normální dráhu kolem Slunce.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asteroid (ilustrační foto)

Letos na podzim bude mít Země druhý měsíc (ilustrační foto) | Foto: NASA

Objekty, které se na krátkou dobu dostanou do zajetí gravitační síly Země, se označují za miniměsíce. Tento asteroid, pojmenovaný 2024 PT5, pochází z pásu asteroidů Arjuna poblíž našeho Slunce, vzdáleného asi 150 milionů kilometrů. Bez profesionálního dalekohledu ho ale spaříte jen těžko.

S délkou asi deset metrů je miniměsíc příliš malý na to, aby ho lidské oko mohlo spatřit na obloze. Bude také poměrně daleko. V momentě, kdy se přiblíží nejvíc, bude podle amerického listu The Washington Post od naší planety stále pětkrát dál než náš stálý Měsíc.

‚Poněkud nečekané.‘ Podle studie byly na Měsíci aktivní sopky ještě když na Zemi vládli dinosauři

Číst článek

„K takovým případům musí docházet často. Jen je těžké je odhalit,“ řekl pro Washington Post Derek Richardson, profesor astronomie na Marylandské univerzitě. Ve vědeckých studiích byly zdokumentovány nejméně dvě další krátké události v letech 1991 a 2022.

Aby se objekt stal dočasně „zachyceným měsícem“, musí se k Zemi přiblížit velmi pomalu rychlostí asi 3500 kilometrů za hodinu. To není příliš časté, řekl Richardson, takže je třeba, aby těsně proletělo mnoho objektů, než se nějaký zachytí. Malé objekty gravitace zachytí snáz, ale jsou zase hůře pozorovatelné očima nebo dalekohledem.

Podle vědců, které cituje britský The Guardian, se asteroidový mini měsíc v roce 2055 na oběžnou dráhu Země opět vrátí. 

Další těleso, o kterém víme, že se přiblíží Zemi, bude 13. dubna 2029 asteroid Apophis. Proletí necelých 20 000 km od našeho povrchu – blíže než některé naše družice na oběžné dráze Země.

Lidé na východní polokouli ho budou moci spatřit i bez dalekohledu nebo teleskopu. Nepředpokládá se, že by asteroid Zemi zasáhl, ale vědci i tak vyšlou několik sond, které ho budou studovat.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme