„Roj pochází z úlomků Halleyovy komety a obvykle je za hodinu vidět 20 meteorů,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Pavel Koten z Astronomického ústavu Akademie věd.
Kometa Tsuchinshan-Atlas, označená C/2023 A3, se v sobotu při cestě vesmírem nejvíce přiblíží k Zemi. Pokud ji lidé spatří, bude to naposledy. Astronomové odhadují, že kolem Slunce obíhá 80 000 let.
Brněnská hvězdárna je špičková instituce, v jejímž čele stojí šestnáct let astronom Jiří Dušek. „To, co lidé zkoumali dodneška celá ta tisíciletí, tvoří pět procent hmoty vesmíru,“ komentuje astronom.
„Největší šance na pozorování je v pondělí ráno, anebo v úterý ráno,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
„Důvodem pohyblivého začátku jara jsou přestupné roky, které v kalendáři srovnávají oběh Země kolem Slunce. 21. březen jako pevný den začátku jara stanovil koncil v roce 325,“ vysvětluje Veselý
Nejlépe jsou padající hvězdy vidět tam, kde je obloha tmavá a okolí je bez světelného znečištění. „Jet co nejdál od civilizace, najít co nejtmavší oblohu,“ doporučuje astronom.
Raketa má urazit vzdálenost 300 kilometrů, přičemž ponese zařízení na měření rentgenových paprsků, které produkují plyny zaplňující mezihvězdné prostředí.
Podle astronomů je mikronova nejslabším známým typem hvězdných explozí, přičemž je slabší než exploze novy, během kterého se hroutí povrch vyhořelé hvězdy typu bílý trpaslík.
„Pokud bude geomagnetická bouře tak silná, jak astronomové předpovídají, bude záře pozorovatelná z našich končin nízko nad severním obzorem s největší pravděpodobností už po setmění,“ uvádí vědec.
Letošní pozorování oblíbeného přírodního úkazu nenaruší ani svit Měsíce, který bude ve fázi úzkého srpku. Sledování meteorického roje doprovází napříč Českem veřejné akce pořádané nejen hvězdárnami.
Nejlepší podívaná podle něj nastane z 25. na 26. července. „Kdy budou Jupiter, Saturn a Měsíc po úplňku tvořit takový hezký trojúhelník a budou vidět po celou noc,“ popsal astronom.
Zajímavý úkaz je vidět pouze v období letního slunovratu v noci - hodinu a půl po západu nebo před východem slunce. V tu dobu totiž svítící oblaka stále ze šikma osvětluje slunce.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Na konci šedesátých let řídil Astronomický ústav ČSAV a v sedmdesátých letech vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. Jako jediný Čech byl generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie.
Laickému pozorování v počátcích nebude přát ani Měsíc, který 5. července dojde do fáze úplňku. „Kometa by mohla být dobře viditelná v druhé polovině příštího týdne,“ popsal astronom.
Pluto objevil americký astronom Clyde Tombaugh 18. února 1930. Až do roku 2006 ho vědci považovali za devátou planetu Sluneční soustavy, pak ale rozhodli, že definici planety neodpovídá.
Psal se 20. červenec 1969, kdy Apollo 11 přistálo na povrchu Měsíce. Od té doby uběhlo 50 let a poznatky lidstva se změnily. Přesto byl program Apollo byl opravdu přelom.
Vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope ve středu zveřejnili první snímek enormně velké černé díry, která se nachází v miliardy kilometrů vzdálené galaxii.
Když byl malý, dostal od tatínka triedr a snažil se pozorovat hvězdy. Dnes se astronom Martin Jelínek podílí na mezinárodním vývoji robotických dalekohledů a zkoumá gama záblesky.
Na Tycha Brahe si asi pamatujete především díky legendám o jeho podivné smrti. Další informace o dánském astronomovi, který působil na dvoře krále a císaře Rudolfa II., ovšem už tak známé nejsou.
Úkaz bude možné pozorovat téměř na všech hvězdárnách v Česku, ale jen v případě příznivého počasí. Lepší podívanou nabídnou podle astronomů ty hvězdárny, které mají dobrý západní obzor.
Světelné znečištění se dnes týká většiny obyvatel zemí vyspělého světa. Má dopady na naše zdraví, bezpečnost, životní prostředí a stojí mnoho peněz i energie.
Astronomie je věda, která spolkne obrovské množství peněz. Existují ale i výjimky. Přesvědčil se o tom amatérský astronom, který našel dávno ztracený satelit NASA.