‚Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele.‘ Ukrajina chtěla na heslo obchodní známku, EU to odmítla
Stala se symbolem ukrajinského odporu proti ruské invazi silnějšího souseda, přesto ji Ukrajina nemůže začít používat jako obchodní značku. Řeč je o peprné průpovídce z počátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022, která se dostala až před soudy Evropské unie, informuje server Politico.
Fráze „ruská válečná lodi, jdi do pr*ele“ se objevila v prvních dnech celoplošné ruské invaze na Ukrajinu. Odpověděli tak ukrajinští obránci Hadího ostrova v Černém moři na výzvu ruského křižníku Moskva ke kapitulaci.
Ten obrat později téměř zlidověl. Ukrajinci ho začali používat jako symbol odporu. Heslo se objevilo na billboardech, na známkách a dají se koupit i trička s tímto sloganem.
‚Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele.‘ Autor slavného výroku z Hadího ostrova se dostal z ruského zajetí
Číst článek
Asi největší slávy se obrat dočkal ve chvíli, kdy ukrajinskému námořnictvu podařilo onen ruský křižník Moskva potopit. To se stalo už 14. dubna 2022. Ukrajinské síly údajně válečné plavidlo zasáhly a poškodily dvěma protilodními střelami R-360 Neptun. Křižník v důsledku toho začal hořet.
Slogan se ale začal používat i mimo samotnou Ukrajinu. Proukrajinští aktivisté v Česku po jeho vzoru přejmenovali ulici Ruská, která vede na pomezí pražských Vinohrad a Vršovic. A obrat použil třeba i gruzínský námořní důstojník, který s těmito slovy odmítl doplnit palivo ruské obchodní lodi.
Gruzie má tak jako Ukrajina zkušenosti s ruskou válkou, a to z roku 2008, a také stále trvající okupací gruzínského území v Abcházii a Jižní Osetii.
Spor o obchodní známku
Ukrajina si pak slogan chtěla zaregistrovat pro obchodní účely, jak píše server Politico. Proto se obrátila na Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví, aby ze symbolu ukrajinského odporu měl vždy nějaký zisk i Kyjev.
‚Ruská lodi, idi na chuj!‘ Na známku s křižníkem Moskva se v Kyjevě stály dlouhé fronty
Číst článek
Úřad ale Kyjevu tuhle obchodní značku nepřiznal a Ukrajina, konkrétně ukrajinská pohraniční stráž, se proto s touto záležitostí obrátila na unijní soudní systém. Ani u tribunálu v Lucemburku ale Kyjev se svým požadavkem neuspěl.
Soud ve svém verdiktu uznal, že slogan se velmi rychle stal symbolem ukrajinského odporu proti ruské invazi. Nesplňuje ale kritéria komerční ochranné známky, respektive známky, na kterou by se vztahovala autorská práva, protože jde pouze o politické heslo. Tím soud uznal dřívější argument unijního úřadu pro duševní vlastnictví.
Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko přiznal, že Ukrajina z rozhodnutí soudu nemá radost, respektuje ale, že se soud i úřad řídily právem, a proto musí verdikt uznat. Stráž podle něj doufá, že evropské úřady nevyhoví registraci tohoto hesla jakožto obchodní značky, ani kdyby o ni požádal kdokoli jiný.