‚Ruská lodi, idi na chuj!‘ Na známku s křižníkem Moskva se v Kyjevě stály dlouhé fronty
Není to sice Modrý Mauritius, ale takový zájem o poštovní známku už asi dlouho nebyl. Známka, kterou vydala ukrajinská pošta, odkazuje na hrdinství obránců Hadího ostrova. Ti se počátkem invaze odmítli vzdát ruské válečné lodi. Populární známka se prodávala na jediném místě v centru Kyjeva, kde na ni každý den čekaly stovky lidí. Mezitím se arch šesti známek prodává na inzertních serverech za více než 10 tisíc korun.
Je osm hodin ráno. Pošta na hlavním náměstí v Kyjevě, na Majdanu, otevírá až za dvě hodiny, ale fronta lidí, kteří tady stojí, je už dlouhá nejméně 200 metrů. Vede na konec bloku na náměstí, doleva po ulici až nahoru k parku.
Z poštovní známky s ruským křižníkem Moskva se stal symbol odporu Ukrajinců proti ruské invazi. V Kyjevě natáčel Jaromír Marek
Jurij vysvětluje, že chce známku schovat pro svoje děti, aby prý jednou věděli, co se v naší době na Ukrajině dělo.
Známku, na kterou se stálo v mnohahodinové frontě, vydala ukrajinská pošta v milionovém nákladu. Odkazuje na hrdinství obránců Hadího ostrova, kteří se hned na začátku ruské invaze odmítli vzdát ruské válečné lodi. Vyobrazuje ukrajinského vojáka, který stojí na břehu a na křižník Moskva zvedá prostředníček.
Na známce je už okřídlený výrok: Ruská válečná lodi, jdi – slušně řečeno – k šípku. Když potom Ukrajinci loď potopili, stal se ze známky doslova hit.
Trochu jiná filatelie
Jak říká Jurij, Moskva byla vlajková loď ruské Černomořské flotily. A když šla ke dnu, stala se symbolem ukrajinského vítězství. Dodává, že doufá, že se jednou podaří vyhnat Rusy i z Krymu.
Kyjev prohlásil potopený ruský křižník Moskva za podmořské kulturní dědictví Ukrajiny
Číst článek
Je půl šesté odpoledne a známka došla. Před poštou se shromáždilo, respektive zůstalo z fronty několik desítek lidí. Za doprovodu policie vyšel poštovní zřízenec, který říká, že zítra známka zase bude, přivezou ji během dopoledne. Kdo chce, může si ji objednat.
Paní Antonína říká, že stála ve frontě osm hodin. Teď zapisuje na seznam svoje jméno a telefonní číslo a přijde si pro ni další den. Jak říká, takový zájem o známku ještě nikdy neviděla. Na Ukrajině je ale prý mnoho filatelistů. Když opáčím, že ten obrovský zájem není asi vyvolán filatelistickou vášní, připouští, že chce známku pro své vnuky na památku.
Fronta lidí se den ode dne prodlužovala, až se ukrajinská pošta rozhodla prodej na přepážce úplně ukončit a nabízet posledních sto tisíc kusů na svých webových stránkách. Tam se ale zatím pouze dočtou, že o spuštění oficiálního internetového obchodu budou včas informováni.
Ukrajinská pošta slíbila, že uvede na trh dalších deset milionů žádaných známek, kdy to bude, to ale neoznámila.