VIDEO: Podívejte se na úplné zatmění Slunce v Jižní Americe. V Česku bude vidět až za 116 let
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. Sledovat ho mohli lidé živě prostřednictvím vysílání Evropské jižní observatoře z Chile, společné astronomické organizace evropských států. V Evropě tento jev viditelný nebyl. A v Česku bude úplné zatmění Slunce pozorovatelné až v roce 2135.
Úplné zatmění Slunce mohli lidé pozorovat v Jižní Americe, a to konkrétně v Chile a Argentině. Astronomové zároveň varovali, aby lidé úplné zatmění přímo na místě nesledovali pouhým okem nebo dalekohledem, ale vždy použili speciální filtr. Hrozilo totiž trvalé poškození zraku.
Poslechněte si, jak to vypadalo v Chile. Audio od opavských studentů získal redaktor Martin Knitl
Další úplné zatmění Slunce bude v polovině prosince příštího roku, a to opět v Chile a Argentinu. Zatmění Slunce vzniká, když naše nejbližší hvězda leží v jedné přímce s Měsícem a Zemí.
Střední Evropě se úplná zatmění podle České astronomické společnosti prakticky téměř vyhýbají.
Naposledy bylo v Evropě možné pozorovat úplné zatmění Slunce v roce 1990, ale jen v severních částech Finska, a v roce 1999 nad prakticky celou Evropou.
Lidé na území Česka mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás čeká až 7. října 2135.
Pozorovat úplné zatmění vyrazili do Jižní Ameriky také čeští studenti a vědci. „V Chile se odehraje něco nádherného, naprosto unikátní úkaz. V České republice, si myslím, že nebude ještě přinejmenším několik desítek let,“ přiblížil již dříve pro Radiožurnál Jiří Dobrý z ústavu fyziky opavské univerzity.
OBRAZEM: Filtry, dalekohledy i svářečské masky. Lidé v Jižní Americe pozorovali zatmění Slunce
Číst článek
Do Chile ale neodjel jen pozorovat hvězdy. „Rozhodl jsem se, že natočíme film úplně nového žánru, a to vědecko-popularizační road movie,“ prozradil před odjezdem Dobrý.
A do Jižní Ameriky se na úplné zatmění Slunce neodjeli podívat jen studenti z Opavy, ale také třeba vědci z Vysokého učení technického v Brně. Ti zamířili jak do Chile, tak do Argentiny.
Tým Miloslava Druckmüllera se snaží pozorování spektrálních čar ionizovaného železa ve sluneční koróně posunout na vyšší úroveň.
Češi vyrážejí do Chile za úplným zatměním Slunce. U nás bude vidět až za 116 let
Číst článek
„Při letošní expedici se budeme snažit zvýšit rozlišení našeho pozorování, budeme zkoušet nové kamery, které velmi rychle čtou obraz a mají rozlišení 16 megapixelů. V minulých letech jsme používali kamery jen s 1,4 megapixelovým rozlišením,“ upřesnil před časem Druckmüller.
Podle členů české výpravy bude nejdůležitější právě vyzkoušet novou techniku. „Toto zatmění je možné chápat jako jistou přípravu na to další, které bude také v Argentině a Chile, a to přibližně za rok a čtvrt,“ dodal Druckmüller.
Jeho tým se na expedici za úplným zatměním Slunce vydá už podvanácté, poprvé pozorovali zatmění Slunce v roce 1999 v Maďarsku, ale tehdy ještě jako amatéři. Dnes patří mezi uznávané a často citované odborníky.