Dva astronomové z úpické hvězdárny Radovan Mrllák a Petr Ulrich rozložili své dalekohledy a další přístroje v Texasu. Pro Český rozhlas Hradec Králové popsali, jak expedice vypadala.
Částečně zatmění začne v 8.19 severoevropského času, kdy Měsíc začne vstupovat do stínu Země. Jev vyvrcholí v 10.03, kdy bude ve stínu ponořeno 99 procent měsíčního úplňku.
Lidé po celé republice mohli ve čtvrtek sledovat částečné zatmění Slunce. Šlo o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z Česka a Slovenska do roku 2179. Maximum jevu nastalo zhruba ve 12.39.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Zatmění bude trvat od tři čtvrtě na osm večer do jedenácté hodiny. Viditelné bude pár desítek minut, kvůli špatnému počasí ale astronomové neočekávají možnost pozorování.
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. Sledovat ho mohli lidé živě prostřednictvím vysílání Evropské jižní observatoře z Chile.
Astronomové vyrážejí z Česka do Jižní Ameriky. Na začátku července tam budou velmi dobré podmínky pro pozorování úplného zatmění Slunce. V Česku bude pozorovatelné až v roce 2135.
Úplné zatmění začalo v Česku ve 21.30 nad jihovýchodním obzorem a trvalo do 23:13. Na více místech republiky ale pozorování kazily meteorologické podmínky.
Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane za 105 let. Viditelné bude i v Česku.
Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé po 99 letech v USA pozorovatelné od pobřeží k pobřeží.
Neopakovatelná podívaná čeká severní část Spojených států amerických. Na úzkém pásu země bude totiž k vidění úplné zatmění Slunce. Na vzácný jev se jedou podívat odborníci i turisté z celého světa.
V pátek večer nastane úplněk, kterému se podle tradice přezdívá sklizňový, a bude doplněn neobvyklým úkazem, takzvaným polostínovým zatměním Měsíce. Tento jev bude na obloze asi čtyřicet minut. Lidé ho můžou sledovat pouze očima nebo pomocí dalekohledu. Podle odborníků bude Měsíc při zatmění vypadat, jako by byl z levého horního okraje začouzený kouřem.
Téměř dvě hodiny mohli dnes lidé v Česku pozorovat částečné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz začal krátce po půl desáté dopoledne a skončil deset minut před polednem. Na hvězdárny po celé zemi přišly zatmění pozorovat tisíce lidí.
Vesmír nám připraví na dopoledne 20. března velkolepou show. Země, Měsíc a Slunce se dostanou do jedné přímky, a tak nastane úplné zatmění Slunce. Z českého území bude za příznivého počasí viditelné jako částečné zatmění. I tak to bude velký zážitek, protože Měsíc zakryje skoro tři čtvrtiny slunečního kotouče.
Dnes odpoledne nastane na dlouhou dobu poslední úplné zatmění Měsíce. V Čechách a na Moravě bude ovšem k vidění jen druhá fáze tohoto úkazu. Nad obzorem se totiž přirozený satelit Země objeví až kolem čtvrté hodiny odpoledne, kdy už bude mít nejvyšší fázi zatmění za sebou.
Jedno z nejdelších zatmění Měsíce v tomto století je možné pozorovat právě dnes večer. Potrvá přes 100 minut. Řada hvězdáren po celém Česku má proto dnes večer otevřeno pro veřejnost.
5:29
|Klára Bílá, Martin Hromádka, Drahomíra Bačkorová|Vesmír
Noční obloha dnes nabídne unikátní představení. Úplné zatmění Měsíce potrvá 101 minut, a bude tak jedno z nejdelších v tomto století. Začne 22 minut po deváté hodině večer.
2:49
|Vědunka Lunardi, Vladan Dokoupil, Jan Herget, Veronika Sedláčková, Martin Pokorný, Lenka Rafaelová|Zprávy z domova
Dopoledne mohli lidé na celém území České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce. Jeho vrchol nastal v 9 hodin a 24 minut. Jedinečnou podívanou si nenechali ujít astronomičtí nadšenci ani laici.
Na obloze právě můžete sledovat částečné zatmění Slunce. Měsíc začal překrývat naši nejbližší hvězdu přesně v 8 hodin a 5 minut. Astronomický úkaz je pozorovatelný i z České republiky.
Úterní pozorování oblohy zpestří částečné zatmění Slunce. Pozorovatelné bude i z území České republiky. Zájemci si musí zítra ráno přivstat. Zatmění začne chvíli po východu Slunce.
Na Moravě dnes ráno můžou při jasném počasí zájemci v čase 7:38 - 7:49 sledovat částečné zatmění slunce. Těsně po východu slunce ho měsíc překryje jen ze tří procent a k pozorování bude potřeba alespoň malý dalekohled.
Letošní rok, který je Mezinárodním astronomickým rokem, skončí stylově: částečným zatměním Měsíce. Zatmění Měsíce vzniká ve chvíli, kdy se Slunce, Země a Měsíc sejdou v jedné přímce.
Mezinárodní rok astronomie, který na letošek vyhlásilo valné shromáždění OSN, skončí symbolicky, částečným zatměním měsíce, které bude o Silvestrovské noci pozorovatelné na celém území České republiky.
Východní polokoule se ponořila do tmy, stamiliony lidí sledovaly nejdelší zatmění Slunce v 21. století. Výjimečně bylo alespoň částečně viditelné v celé Číně, kam mířili i turisté z celého světa. Totální zatmění Slunce trvalo 6 minut a 39 vteřin. Vidět ho mohly až dvě miliardy lidí, což je rekord v dějinách lidstva. UVNITŘ ČLÁNKU AUDIO A FOTOGALERIE.
Po více než dvou letech dnes uvidíme na obloze opět zatmění Slunce. Jedná se o zatmění prstencové, které bude v Česku viditelné jako částečné. Trvat bude dvě a půl hodiny.