Češi vzhlédli k částečnému zatmění Slunce. Do roku 2030 jich půjde sledovat ještě pět
Stovky lidí v úterý z pražských hvězdáren v Ďáblicích a na Petříně pozorovaly výrazné částečné zatmění Slunce. Počasí tomu nakonec přálo. Přes 200 lidí také sledovalo jev z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ve středočeském Ondřejově. Měsíc po poledni zakryl sluneční disk z více než 40 procent. Další částečné zatmění Slunce nastane v březnu 2025.
Úkaz byl z území Česka pozorovatelný od 11.11 a skončil kolem 13.30. „Do tohoto okamžiku tu bylo 225 lidí,“ řekl v závěru pozorování Tomáš Prosecký, který vede Štefánikovu hvězdárnu na Petříně.
„Bylo to vidět poměrně dobře, počasí nám přálo, občas pozorování narušily mraky, ale pak se počasí vylepšilo,“ popsal. Maximum nastalo mezi 12.14 a 12.27 SELČ.
Pozorování se vydařilo i na hvězdárně v pražských Ďáblicích. „Počasí bylo poměrně slušné. Na začátku nám oblačnost moc nepřála. Ale pak se vyčasilo. V maximu jsme to viděli velice dobře,“ řekl za hvězdárnu Rudolf Mentzl. Podotkl, že přišlo 180 lidí.
Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.
Do roku 2030 bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. Následující částečné zatmění Slunce bude viditelné z Česka 29. března 2025, nejvýraznější částečné zatmění pak nastane v srpnu 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné z českého území až 7. října 2135.