‚Báňští úředníci podjatí nejsou.‘ Příprava sarkofágu přes hořící ostravskou haldu může pokračovat

Schvalování dokumentů pro stavbu sarkofágu přes prohořívající ostravskou haldu může pokračovat. Předseda báňského úřadu rozhodl, že jeho úředníci nejsou při schvalování klíčové dokumentace pro stavbu podjatí. Možný střet zájmů viděl u úředníků vlastník části odvalu Dalibor Tesař. Vadí mu, že úředníci, kteří mají podnik Diamo při přípravách projektu kontrolovat a schvalovat klíčovou dokumentaci, se sami podíleli na výběru nové sanační metody.

Původní zpráva Praha/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchol heřmanického odvalu, který během 90. let dosáhl výše 30 metrů

Vrchol heřmanického odvalu, který během 90. let dosáhl výše 30 metrů | Zdroj: Diamo, státní podnik

Že bánští úředníci nejsou v případu schvalovacích řízení ohledně Heřmanické haldy v Ostravě podjatí, rozhodl předseda Českého báňského úřadu (ČBÚ) Martin Štemberka v prosinci.

5:59

Jsou úředníci podjatí? Přípravu sarkofágu přes hořící ostravskou haldu komplikují námitky

Číst článek

Pochybnost ohledně možného střetu zájmů se podle mluvčího úřadu Dušana Havla týkala zejména zástupce předsedy ČBÚ, ředitele sekce báňské správy, ředitele odboru hornictví, vedoucího legislativního oddělení úřadu či přímo předsedy Okresního báňského úřadu (OBÚ) v Ostravě. Předseda Štemberka ale rozhodl jasně: „Tyto osoby nejsou osoby podjaté,“ konstatoval ve svém rozhodnutí.

Tím ale celá peripetie neskončila. O stejné věci se totiž muselo ještě rozhodnout na regionální úrovni. A verdikt? Úplně stejný. „Předseda OBÚ v Ostravě rozhodl o nepodjatosti obou vedoucích oddělení OBÚ v Ostravě, kteří pak v dalších dnech rozhodli o nepodjatosti jim podřízených úředních osob,“ popsal mluvčí báňského úřadu Havel, podle kterého je stále možné se proti rozhodnutí odvolat.

Podjatost ve věci namítal podnikatel Dalibor Tesař, který část heřmanického odvalu vlastní a sám se podílel na jeho likvidaci pomocí třídicí linky. Podle něj se báňští úředníci, kteří mají jakékoliv práce na odvale kontrolovat a schvalovat, z této činnosti sami vyloučili. A to tím, že někteří z nich usedli v pracovní skupině, která vybrala novou metodu sanace – uzavření hořícího kopce plného odpadů z dolů a koksoven do sarkofágu za tři miliardy korun.

Co je halda Heřmanice?

Heřmanická halda je uměle vytvořený kopec vytěžené hlušiny z dolů a odpadů ze stále funkční koksovny. Pokrývá plochu 103 hektarů a dosahuje výšky 30 metrů. Halda začala vznikat ve čtyřicátých letech minulého století. Od devadesátých let prohořívá zevnitř. To představuje ekologickou zátěž kvůli toxickým a rakovinotvorným zplodinám, které unikají do ovzduší jen zhruba tři kilometry od centra Ostravy. Teplota uvnitř haldy dosahuje až 600 stupňů Celsia. Odval má ve správě státní podnik Diamo, který zahlazuje následky po těžbě na celém území České republiky.

PROBLEMATIKU SANACE HALDY JSME POPSALI DŮKLADNĚ ZDE.

„Na tuto skutečnost upozornil sám Český báňský úřad ve svém dopise ministrovi. Bohužel totéž platí pro ostatní orgány státní správy, které se pracovní skupiny účastnily a byly politicky ovlivňovány při výběru varianty sanace,“ vysvětlil už dříve serveru iROZHLAS.cz Tesař, proč se rozhodl námitku podat.

I kdyby se ale podnikatel proti rozhodnutí úředníků odvolal, nebude to mít podle mluvčího Havla na schvalování klíčové dokumentace ke stavbě sarkofágu a probíhající správní řízení žádný vliv.

„Vzhledem k tomu, že případná odvolání proti jednotlivým usnesením o nepodjatosti nemají odkladný účinek, může báňský úřad v Ostravě pokračovat v příslušném správním řízení,“ vysvětlil Havel.

Podle mluvčího Diama Tomáše Indreie potvrzuje rozhodnutí úřadu názor státního podniku, že šlo pouze o účelovou námitku, která měla pouze oddálit schválení nového plánu sanace. „Přestože báňské úřady se s touto námitkou vypořádaly relativně rychle, tak tato námitka zpozdila proces schválení plánu minimálně o dva měsíce,“ reagoval Indrei na dotaz redakce, jak přesně tato námitka přípravy sarkofágu ovlivní.

Verdikt báňských úředníků

V celé věci jde o určení metody, jakou se bude prohořívající kopec tisíců tun hlušiny a odpadů z koksoven a dolů sanovat. Podle posledních plánů státního podniku Diamo ho má totiž překrýt sarkofág za tři miliardy korun, který má podle vedení podniku nejen zabránit šíření zplodin do ovzduší, ale také omezit hoření uvnitř třicet metrů vysokého kopce.

Podívejte se na nejnovější plán na utěsnění hořící části odvalu Heřmanice:

Jenže práce na haldě stále nezačaly. Diamu chybí potřebná „razítka“ pod aktualizovaným plánem nakládání s těžebním odpadem, který přesně určuje, co může a nemůže státní podnik na Heřmanické haldě provádět.

6:24

Stavbě miliardového sarkofágu přes hořící haldu stále chybí razítka. Diamo musí dopracovat dokumentaci

Číst článek

Tento dokument schvaluje Báňský úřad a ten nebyl opakovaně s dosud předloženými záměry státního podniku spokojený. Poté, co úřad vrátil připravený plán Diamu s dvanácti připomínkami zpět, jak informoval iROZHLAS.cz v polovině července, státní podnik raději celý připravený plán stáhl a přepracoval ho. Ke schválení ho Diamo znovu předložilo na konci srpna.

Státní podnik se při tom musel vyrovnat třeba s upozorněním na stále chybějící posouzení vlivu stavby sarkofágu na životní prostředí (EIA) či na chybějící stanovisko stavebního úřadu.

I bez zmiňovaných razítek ale už Diamo začalo svůj záměr na výstavbu sarkofágu připravovat. „Zahajujeme veřejnou zakázku na projektanta sanace Heřmanické haldy. Aby se práce na sanaci nezdržovaly, jdeme cestou tvorby dílčích projektů tak, abychom na jaře příštího roku mohli začít se sanací na našich pozemcích,“ přiblížil na konci loňského roku aktuální stav projektu mluvčí Diama Tomáš Indrei.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme