Diamo požádalo o prodloužení lhůty pro doplnění dokumentů už potřetí, ani po půl roce totiž nevypořádalo všechny připomínky báňských úředníků. Ti kritizují chybějící EIA a souhlas stavebního úřadu.
Možný střet zájmů viděl u úředníků vlastník části odvalu Dalibor Tesař. Vadí mu, že úředníci, kteří mají Diamo při přípravách projektu kontrolovat, se sami podíleli na výběru nové sanační metody.
Ředitelský post musel Tomáš Rychtařík opustit údajně pro „vážné manažerské selhání“, když podepsal miliardovou smlouvu na sanaci kontaminovaného území v Ostravě. I po letech tvrdí, že nechyboval.
Námitku podjatosti báňských úředníků vznesl na jednom z podzimních jednání podnikatel Dalibor Tesař. Vadí mu jmenování báňských úředníků do pracovní skupiny, která vybírala novou metodu sanace haldy.
Aby mohlo Diamo začít sarkofág budovat, potřebuje si nechat od báňského úřadu schválit plán pro nakládání s těžebním odpadem a pro provoz úložného místa. K oběma návrhům měl ale zatím úřad připomínky.
Před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí.
Podle Diama záměr na sarkofág nepadá, podnik se pouze musí vypořádat se vznesenými připomínkami. Celý projekt to významně nezdrží ani nijak neprodraží, ujišťuje mluvčí Diama Tomáš Indrei.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Práce potrvají zhruba deset let, novinářům v Ostravě to ve čtvrtek řekli zástupci vlády a státního podniku Diamo, který bude sanaci dělat. Halda uvnitř hoří již desítky let.
Takzvaná Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) má za úkol vyjednávat s majiteli pozemků, zcelovat je, vytvářet tak plochy nad 40 hektarů a připravovat je pro strategické investice.
„Na celkový vývoj v huti Liberty Ostrava se dívám smutně. Jde o soukromou společnost, která s krajem v podstatě nekomunikuje,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO).
„Jsou tam drobné práce, ale nezabraňuje se tomu, aby došlo k prohoření. Neběží aktivní práce. Ministerstvo tvrdí, že dokud neskončí spory, práce nebudou pokračovat,“ upozorňuje Aleš Boháč.
Záměr reorganizace pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál potvrdila mluvčí Diama Lenka Rychtaříková s tím, že se jedná o snížení počtu zaměstnanců napříč celým státním podnikem.
Co bude se státní firmou dál? Sikora serveru iROZHLAS.cz prozradil, že OKD chce „zezelenit“ a na svých pozemcích třeba investovat do fotovoltaických elektráren.
Moravskoslezský kraj chystá převzetí pozemků okolo bývalého dolu Gabriela nedaleko Karviné. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, část pozemků získá zdarma od státní firmy, osm hektarů koupí od Bakaly.
Datový tým serveru iROZHLAS.cz analyzoval výsledky programu pro rekvalifikaci lidí propouštěných z Ostravsko-karvinských dolů. Ty teď paradoxně kvůli prodloužení těžby opět nabírají.
S končící těžbou v okolí Karviné by se z oblasti mělo odstranit i potrubí, pro které už nebude využití. Podle nadšence do místní historie se nad jejich umístěním moc nepřemýšlelo a jizví tak krajinu.
Rozsáhlý důlní areál na povrchu využije obec Trojanovice. Budou na tom spolupracovat Ostravská univerzita i místní školy, vznikne zázemí pro rozvoj i pro bydlení. A najde se místo i pro těžní věže.
„Některá z těch rizik jsou ztráta stability zásypu, propady na povrchu terénu, plynová rizika – intenzifikace výstupů metanu, projevy výstupu radonu,“ uvedl za Diamo Pavel Malucha.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko se v noci na čtvrtek nerozšířil. V bezpečí před ohněm je obec Janov, která se nemusela evakuovat, a budovy v dalších obcích.
Podnik peníze potřebuje, aby mohl upravit bývalé šachty. V opačném případě hrozí obrovské problémy s únikem plynu nebo destrukcí šachet a platební neschopnost podniku Diamo.
Jedna z rizikových smluv je za IT služby. Přestože OKD má ukončit činnost na konci roku 2022, vedení firmy podepsalo dodatek smlouvy zhruba za 400 milionů na poskytování služeb až do konce roku 2025.
První plány s možnostmi nového využití dolů na povrchu budou hotové ještě letos. Musí se to celé stihnout, než se doly zasypou. Zčásti ale budou i dál sloužit energetice.
Podle plánu pokračuje postupný převod šachet ze společnosti OKD pod státní podnik Diamo. Už je ale jasné, že tradiční vytěžení posledního vozíku ovlivní protiepidemická opatření.