Před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí.
Více než 6 kilometrů dlouhá stavba za 688 milionů korun výrazně uleví přetíženému centru města, kterým i po dokončení části dálnice D11 projíždí těžká tranzitní doprava.
Podle Diama záměr na sarkofág nepadá, podnik se pouze musí vypořádat se vznesenými připomínkami. Celý projekt to významně nezdrží ani nijak neprodraží, ujišťuje mluvčí Diama Tomáš Indrei.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.
Práce potrvají zhruba deset let, novinářům v Ostravě to ve čtvrtek řekli zástupci vlády a státního podniku Diamo, který bude sanaci dělat. Halda uvnitř hoří již desítky let.
„Jsou tam drobné práce, ale nezabraňuje se tomu, aby došlo k prohoření. Neběží aktivní práce. Ministerstvo tvrdí, že dokud neskončí spory, práce nebudou pokračovat,“ upozorňuje Aleš Boháč.
„V roce 1971 bylo občanům oznámeno, aby se sešli v sokolovně. Byli proti, ale nemohli nic dělat. V roce 1980 ty vesnice oficiálně zanikly,“ říká předseda Klubu českých turistů na Třebíčsku.
Na brány věznic stále častěji zvoní manažeři firem. Kvůli nízké míře nezaměstnanosti nemohou sehnat zaměstnance, proto hledají dělníky mezi odsouzenými. Jenže věznice Heřmanice už nemá koho nabídnout.
Vesnice Heřmanice před nedávnem zřídila domobranu a vlastní obecní policii. Trápily ji nájezdy zlodějů ze sousedního Polska, kteří zneužívají nestřežených hranic.
Světélkující náhrdelníky, náušnice, ale i mísy nebo kryty na světla jsou největším hitem letošních vánočních trhů v Heřmanicích na Frýdlantsku. Každoročně do rodinné sklárny jezdí stovky milovníků křehké krásy. I proto, že tamní trhy mají dlouholetou tradici a nejsou pouze o skle. Lidé si můžou poslechnout muziku nebo ochutnat například vánoční cukroví.
Ve výcvikovém středisku služební kynologie v Heřmanicích na Frýdlantsku vycvičili prvního služebního psa v Evropě, který umí vyčenichat alkohol. Naučil se to během metanolové aféry, kdy policisté hledali po celé zemi sklady nelegálního alkoholu. Pes teď pomáhá celníkům.
České vězeňství se chystá na jednu z největších změn ve své novodobé historii. Podle novely zákona, kterou dnes schválila vláda, by zůstalo s přísným režimem pár věznic, třeba Mírov nebo Valdice. V ostatních by si pak sami dozorci mohli vytvořit typy oddělení od mírného až po to, do nějž by patřili třeba nenapravitelní recidivisté.
Je to téměř na den přesně dva roky a čtyři měsíce, co sklárnu Spiderglass v Heřmanicích téměř zničila blesková povodeň. Přesto začala zase vyrábět své unikátní skleněné výrobky. Letos sklárna už po desáté uspořádala vánoční skleněné trhy. Lidé si je podle sklářské rodiny Novotných doslova vymohli záplavou telefonů a mailů.
Celkem jedenáct lidí obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů po víkendové razii ve věznici v Heřmanicích, čtyři z nich jsou dozorci vězeňské služby. Skupina minimálně od května vyvážela z věznice měď, kterou vězni třídili z dovezeného odpadu. Inspekce je zatkla ve chvíli, kdy odváželi jeden a půl tuny kovu. Ve sběrně by si přišli skoro na 200 tisíc korun.
Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes oznámí, jak pokročila ve vyšetřování trestné činnosti vězeňských dozorců z Ostravy Heřmanic. Čtyři z nich už jsou obviněni, mimo jiné z krádeže mědi. Detektivové zadrželi i dalších pět civilistů. Výčet trestných činů může být ale daleko širší.
Čtyři členové Vězeňské služby zadržení při zátahu Generální inspekce policejních sborů v ostravské věznici Heřmanice si už vyslechli obvinění. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová. Bližší podrobnosti neuvedla, případ ale nejspíš souvisí s krádežemi mědi.
Generální inspekce bezpečnostních sborů prohledává věznici v Ostravě - Heřmanicích. Zadržela celkem devět lidí, z toho čtyři příslušníky vězeňské služby a pět civilních osob. Je možné, že se zapojili do krádeží drahých kovů z nedaleké firmy, kam odsouzení chodí pracovat.
Obec Heřmanice u Frýdlantu, která se ještě nevzpamatovala z předloňských povodní, teď pro změnu trápí nájezdy zlodějů. Problémy s lapky řeší téměř denně a došly tak daleko, že si místní zřídili domobranu. Navzájem si hlídají své domy a zahrady, nespí. Starosta shání peníze, aby mohl zaměstnat obecního policistu. Státní policie je bezmocná.
Pokoj číslo dvě. Takové označení má dnes cela ostravské věznice v Heřmanicích, kde v 80. letech komunistický režim věznil Václava Havla. Zpráva o úmrtí bývalého prezidenta a někdejšího vězně zasáhla i zdejší odsouzené, v kapli chtějí pro Havla uspořádat pietní vzpomínku.
Vystupují na předních světových scénách. Ve čtvrtek ale poprvé ve svém životě poznají jaké to je hrát za mřížemi. Takový zážitek čeká hráče Janáčkova komorního orchestru, kteří uspořádali symbolicky ve státní svátek koncert přímo v ostravské věznici Heřmanice. Profesionálům tam na oplátku někteří z odsouzených zazpívají. To vše bude poprvé v historii Českého rozhlasu živě přenášet stanice Vltava.
V Heřmanicích na Frýdlantsku loni touto dobou uklízeli po katastrofálních povodních. Rozvodněná řeka Oleška vzala před rokem život jedné ženě, strhla sedm domů a způsobila další škody za desítky miliónů korun. Tehdy při obnově vesnice pomáhaly stovky dobrovolníků a místní jsou jim dodnes velice vděční. Pozvali je, aby jim ukázali obnovenou obec a zavzpomínali.