Stát zaplatí sanaci haldy v Ostravě-Heřmanicích. Bude to stát více než dvě miliardy korun
Haldu v ostravských Heřmanicích přikryje ochranný sarkofág z jílu a popílku. Odval s desítkami milionů tun odpadu z dolů a koksoven uvnitř hoří a škodliviny by se mohly rozšířit do okolí. Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.
„Vytvoříme nepropustnou krustu, která zabrání přístupu kyslíku, tím se výrazně omezí další vývoj hoření. Sarkofág potom lze ozelenit a halda ve výsledku může být jako zelený kopec s určitými terasami,“ líčí, jak by měl odval s odpady z průmyslu vypadat za deset let ředitel Diama Ludvík Kašpar.
Na podobný zelený kopec už tento státní podnik přeměnil i haldu bývalého dolu Schöller v Libušíně na Kladensku.
Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) vybírali nejlepší z pěti možných postupů. „Tento přístup chrání nejen životní prostředí a zdraví obyvatel, ale také nabízí možnosti pro využití odváděného tepla z haldy k vytápění okolních objektů. Předpokládáme, že délka prací bude trvat zhruba 10 let. Díky tomu bude jejich průběh opravdu pečlivý a ohleduplný vůči svému okolí,“ uvedl Síkela.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce peníze na řešení jedné z největších ekologických zátěží najít rychle. „Nebylo to tak, že experti řekli – máme dvě, tři, čtyři, pět metod, které stojí tolik a tolik – a my jsme vybrali tu nejlevnější. Vybrala se ta nejvhodnější a my jsme s panem ministrem průmyslu a obchodu připraveni ji doporučit vládě, aby uvolnila prostředky,“ doplnil Stanjura.
Práce by mohly začít na přelomu roku.