Námitku podjatosti báňských úředníků vznesl na jednom z podzimních jednání podnikatel Dalibor Tesař. Vadí mu jmenování báňských úředníků do pracovní skupiny, která vybírala novou metodu sanace haldy.
Před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí.
Podle Diama záměr na sarkofág nepadá, podnik se pouze musí vypořádat se vznesenými připomínkami. Celý projekt to významně nezdrží ani nijak neprodraží, ujišťuje mluvčí Diama Tomáš Indrei.
„Z mého pohledu je to návrat někde o třicet let nazpátek, kdy se státní podnik snaží silou protlačit nějaké své řešení,“ vysvětluje podnikatel Dalibor Tesař, proč s ním zřejmě státní podnik nejednal.
Odstranění ekologické zátěže přijde státní rozpočet na více než dvě miliardy korun. Ministři průmyslu a financí řešení v nejbližší době doporučí vládě ke schválení.
„Jsou tam drobné práce, ale nezabraňuje se tomu, aby došlo k prohoření. Neběží aktivní práce. Ministerstvo tvrdí, že dokud neskončí spory, práce nebudou pokračovat,“ upozorňuje Aleš Boháč.
UVNITŘ VIDEO. Bagry a buldozery začaly v Ostravě likvidovat obří haldu Heřmanice. Postupné rozebrání a vytřídění 30 milionů tun hlušiny potrvá 10 let, a haldu pak nahradí lesopark. Heřmanický odval patří k největším ekologickým zátěžím v Moravskoslezském kraji. Problém je i v tom, že halda pod povrchem stále hoří.
Lidé na severu Třebíče si stěžují na čpavý zápach, který se čas od času šíří z místní teplárny. Způsobuje ho zahoření hald uskladněné kůry a štěpky. Vlhký a tlející materiál se totiž může sám od sebe vznítit.
Už za několik týdnů se v Příbrami na Březových Horách lidé projdou novým lesoparkem. Ten vzniká v blízkosti bývalého dolu Vojtěch. Jeho vznik spolufinancuje Evropská unie. Nový lesopark vzniká v místě bývalého odvalu, který vznikal na Březových Horách už od středověku, kdy se tu začalo s těžbou rud.
Na černou skládku zeminy v pražských Lahovičkách, které spadají pod Zbraslav, navezla soukromá firma za uplynulé čtyři roky statisíce kubíků půdy. Protiprávně. Nezastavily ji ani milionové pokuty. Teď firma čelí trestnímu oznámení místních obyvatel. Voda, která skládku zčásti zaplavila, do jejich domů a zahrad zanesla i tuny bláta.