Pondělní zatmění slunce v Severní Americe narušilo zvířatům biologický rytmus a změnilo jejich chování. NASA spouští nový program, kde jim lidé budu pomáhat shromažďovat data o chování živočichů.
Jev jako první viděli lidé ve státě Oregon na severozápadě USA, pak přišly na řadu pozorovatelé v amerických státech Nevada, Utah, Nové Mexiko a Texas. Jev bude patrný také v zemích Střední Ameriky.
Zatmění bude pozorovatelné jen v Indickém a Tichém oceánu nebo u pobřeží Austrálie. Na cestu za tímto úkazem se vydal i mezinárodní tým vědců včetně těch z Brna. Říkají si The Solar Wind Sherpas.
Úkaz v Česku začne v 11.11 SELČ, kdy se z pravého kraje začne do slunečního disku „zakusovat“ silueta tmavého Měsíce v novu. Maximum jevu v Česku nastane mezi 12.14 až 12.27 SELČ.
„Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157krát menší než Měsíc.
Pouhýma očima bude možné naráz spatřit všech pět viditelných planet Sluneční soustavy s Měsícem. Jde o vzácný jev, znovu se zopakuje až v roce 2036. V říjnu pak lidé spatří částečné zatmění Slunce.
Lidé po celé republice mohli ve čtvrtek sledovat částečné zatmění Slunce. Šlo o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z Česka a Slovenska do roku 2179. Maximum jevu nastalo zhruba ve 12.39.
Rok zakončí meteorický roj Geminidy. Podle astronoma Petra Horálka budou nejlepší podmínky pro pozorování 14. prosince mezi druhou hodinou ranní a svítáním.
Santiago de Chile/Buenos Aires||ako, ČTK|Vesmír|Fotočlánek
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. V Evropě tento jev viditelný nebyl. A v Česku bude úplné zatmění Slunce pozorovatelné až v roce 2135.
V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. Sledovat ho mohli lidé živě prostřednictvím vysílání Evropské jižní observatoře z Chile.
Astronomové vyrážejí z Česka do Jižní Ameriky. Na začátku července tam budou velmi dobré podmínky pro pozorování úplného zatmění Slunce. V Česku bude pozorovatelné až v roce 2135.
Davy Američanů vybavených dalekohledy, fotoaparáty a speciálními ochrannými brýlemi pozorovaly úplné zatmění Slunce, které bylo poprvé po 99 letech v USA pozorovatelné od pobřeží k pobřeží.
Tisíce Američanů o víkendu cestují za Sluncem. V pondělí totiž budou mít poprvé po 99 letech možnost pozorovat nad Spojenými státy jeho úplné zatmění. Spousta lidí si neváhala vzít dovolenou.
Nejtěžší, ale také nejúspěšnější. I takovými slovy hodnotí vědci z brněnského Vysokého učení technického osmou výpravu za úplným zatměním Slunce na Špicberkách. Snímky, které pořídili ve spolupráci s Havajskou univerzitou, zveřejnila i NASA. Cesta za unikátními fotografiemi ale nebyla jednoduchá. Jeden z týmů neviděl Slunce kvůli mrakům celý týden, druhý tým pracoval v třicetistupňových mrazech.
Úplné zatmění Slunce dnes mohli pozorovat jen ti, kteří se vypravili na norské arktické souostroví Špicberky nebo na dánské Faerské ostrovy. Výjimečný astronomický úkaz mnohé na Špicberkách rozdováděl, přihlížející slavili a připíjeli si šampaňským. Oproti tomu na Faerských ostrovech měli smůlu. Kvůli zatažené obloze neviděli téměř nic.
Čeští i evropští energetici dnes s napětím pozorovali, co zatmění Slunce udělá s dodávkami proudu. Hrozil totiž mohutný výpadek, tedy blackout. Ten nakonec nenastal.
Vzácný přírodní úkaz, kdy Měsíc zastínil sluneční kotouč, už skončil. Setkání těchto vesmírných těles ale bude ovlivňovat Zemi ještě v dalších dnech. Na evropských březích Atlantiku se očekává nejvyšší mořský příliv za několik posledních let.
Nad Českem skončilo částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryl téměř tři čtvrtiny slunečního kotouče. Stejný úkaz se bude opakovat až za jedenáct let. Na ojedinělý jev se už od brzkého rána připravovaly hvězdárny i astronomické spolky. Zatmění nesledovali pouze Češi, ale i lidé na celém světě.
Téměř dvě hodiny mohli dnes lidé v Česku pozorovat částečné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz začal krátce po půl desáté dopoledne a skončil deset minut před polednem. Na hvězdárny po celé zemi přišly zatmění pozorovat tisíce lidí.
Zatímco v Česku bude jen částečné zatmění Slunce, nad Severním mořem půjde o zatmění úplné. V takzvaném pásu totality leží také Špicberky a Faerské ostrovy. Právě tam se vydali vědci z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Slunce se jim ale zatím schovává za mraky.
Přibližně od půl desáté a šesti minut bude možné pozorovat na území Česka částečné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz potrvá zhruba dvě hodiny a bude při něm lépe vidět i Venuše. Nenechte si to ujít, ale nepodceňujte při pozorování ochranu očí.
Z našeho území bude zítra dopoledne možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje až tři čtvrtiny průměru slunečního kotouče. Tak rozsáhlé zatmění bude možné vidět až v roce 2026, v menším rozsahu pak v roce 2021.
Energetici s napětím očekávají zítřejší zatmění Slunce. Podle předpovědi má být hezké počasí, takže zatmění vyřadí během chvíle z činnosti solární elektrárny. V síti tak bude chybět proud, který se bude muset narychlo obstarat odjinud.