Vědci objevili v Bibli nejstarší zmínku o zatmění Slunce, mělo k němu dojít před více než 3000 lety
Starozákonní kniha Jozue zřejmě obsahuje nejstarší zmínku o zatmění Slunce v dějinách lidstva. Dojít k němu mělo před více než třemi tisíci lety. Vědci vypočítali, že zatmění, o kterém se Bible zmiňuje, nastalo roku 1207 před naším letopočtem.
O objevu vědců informuje server univerzity v britské Cambridgi. Ke svým závěrům přitom vědci došli na základě jednoho staroegyptského a jednoho biblického textu. Zároveň upřesnili dobu vlády faraona Ramesse Velikého.
Samotná kniha Jozue byla pro badatele řadu staletí záhadou. Popisuje události po příchodu Izraelitů do Kanaánu. Ve 12. a 13. verši 10. kapitoly se přitom píše: „Zmlkni, Slunce, v Gibeónu, měsíci, v dolině Ajalónu. A Slunce zmlklo a Měsíc stál, dokud lid nevykonal pomstu nad svými nepřáteli.“
„Pokud tato slova popisují skutečné dění, pak šlo o významnou astronomickou událost,“ soudí spoluautor studie profesor Colin Humphreys z Cambridgeské univerzity. Podle něj se slova Jozueho obvykle interpretovala tak, že se Slunce a Měsíc zastavily.
Vědci se ale soustředili na původní starohebrejský text a dospěli k závěru, že Slunce a Měsíc přestaly svítit. Šlo tedy o zatmění Slunce. Jejich teorii podporuje i skutečnost, že hebrejské slovo překládané jako „zastavit se“ má stejný kořen jako babylonský výraz, který ve starověkých astronomických textech označuje zatmění.
Pomoc pro historiky
Nezávislý důkaz o přítomnosti Izraelitů v Kanaánu v letech 1500 až 1050 př. n. l. se našel i v textu na takzvané Merenptahově stéle, pojmenované po synovi Ramesse Velikého. Vědci vyvinuli nový klíč k výpočtu slunečních zatmění, který zohledňuje i odchylky v oběhu Země v průběhu dějin, a dospěli k závěru, že 30. října 1207 př. n. l. odpoledne bylo v Kanaánu vidět úplné zatmění Slunce.
Pokud vědecká obec jejich tvrzení přijme, bude možné určit dobu vlády Ramesse a jeho syna skoro přesně, se statistickou odchylkou jednoho roku. Podle Humphreyse se vláda faraona Ramesse datuje do let 1276 až 1210 př. n. l. a hned po něm na trůn nastoupil Merenptah, píše na závěr univerzitní server.