Severní Korea posílením vazeb s Moskvou riskuje. ‚Co se stane se zajatci?‘ ptá se americký politolog
Severní Korea možná vysláním svých vojáků do bojů za Rusko na Ukrajině příliš riskuje, soudí analytici. Severokorejští vojáci se připravují na očekávanou bitvu v ruském pohraničním regionu Kursk. Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že přes 7000 Severokorejců na frontové linii u hranic dostalo nejrůznější zbraně z Ruska, včetně minometů ráže 60 milimetrů, pušek AK-12 a granátometů, píše server americké stanice Hlas Ameriky.
Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil na telegramu ředitel ukrajinského Střediska pro boj s dezinformacemi Andrij Kovalenko, uvádí, že se někteří Severokorejci už stali terčem palby.
Americké ministerstvo obrany odhaduje, že v Kurské oblasti je nyní dokonce 10 000 Severokorejců.
Victor Cha z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) si myslí, že severokorejský prezident Kim Čong-un udělal riskantní krok, když vyslal vojáky tisíce kilometrů daleko od domova.
„Co když dezertují nebo je Ukrajinci zajmou? Jaká bude budoucnost severokorejských vztahů s Evropou? Co když severokorejské vojáky zabijí jihokorejské zbraně, které Ukrajině dodávají Američané? Co když Ukrajinci využijí Severokorejce k propagandistickým účelům?“ nastiňuje možné problémy politolog.
Domnívá se, že Pchjongjang vysláním vojáků možná ve vztazích s Ruskem překročil hranici, odkud není návratu.
Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjo minulý týden po bezpečnostní schůzce s Američany uvedl, že Soul vyšle na Ukrajinu tým, který bude severokorejské jednotky sledovat.
Co získá Kim Čong-un
Když Kim Čong-un loni navštívil Rusko a začal mu posílat munici, někteří analytici měli za to, že jde jen o krátkodobé transakce. Když ale vyslal do Ruska vojáky, a zapojil se tak do ruské války proti Ukrajině a implicitně se postavil i proti zájmům NATO a Spojených států, je už považován za těsného spojence Vladimira Putina i se všemi riziky, která to obnáší.
Podle někdejšího amerického vyjednavače se Severní Koreou Evanse Reverea to ukazuje, co všechno je Kim ochoten udělat, aby získal důležité vojenské a vesmírné technologie.
„Uvidíme, zda je Moskva připravena mu je poskytnout. Jestli ne, severokorejský vůdce se ocitne ve velmi obtížné situaci,“ domnívá se Revere.
Vyslání severokorejských vojáků do Ruska a možné předání ruské vojenské technologie Pchjongjangu v pondělí odsoudili i šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell a jihokorejský ministr zahraničí Čo Te-jul.
Severní Korea minulý týden odpálila mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-19, kterou označuje za „nejsilnější strategický odstrašující prostředek na světě“.
Kromě technologií, které by Kim Čong-un mohl chtít využít k dalšímu rozvoji svého jaderného a raketového programu, dostane od Moskvy i zhruba 200 milionů dolarů na rozmístění svých vojáků, uvedla jihokorejská Národní zpravodajská služba.
Podle politologa londýnského královského institutu ozbrojených sil (RUSI) Samuela Ramaniho je Kim Čong-un „momentálně ochoten udělat prakticky vše, oč ho Putin požádá“.
Analytik amerického zahraničněpolitického think-tanku Priority obrany Dan DePetris zase soudí, že rusko-severokorejské vztahy mají do značné míry stále transakční povahu a Kim očekává, že ho Putin nějak odmění.
Považuje však za nepravděpodobné, že by Severní Korea chtěla na Rusko vsadit všechno, protože by to znamenalo připoutat se k jediné velmoci, snížit flexibilitu, kterou se severokorejští představitelé snaží udržovat, a umožnit Moskvě, aby Pchjongjang v budoucnu vydírala.
Vyfasovali falešné občanky a převlékli je za Burjaty. Kreml ale o účasti severokorejských vojáků stále mlží
Číst článek
Spojenectví odpadlíků
Severokorejská ministryně zahraničí Čche Son-hui řekla minulý týden svému ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi, že Pchjongjang ruskou válku proti Ukrajině plně podporuje, a to až do úplného vítězství.
Lavrov naopak potvrdil „plnou podporu severokorejským opatřením proti agresivní politice Američanů a jejich partnerů“ a odhodlání plnit smlouvu o vzájemné obraně.
Někdejší americký velvyslanec v Sovětském svazu Stephen Sestanovich poznamenal: „Dlouho jsme Severní Koreu považovali za odpadlický stát ohrožující světový mír, ale kvůli těsné spolupráci mezi Putinem a Kim Čong-unem teď tak už působí i Rusko,“ cituje někdejšího diplomata Hlas Ameriky.
Donald Trump možná výrazně změní situaci na mezinárodní scéně. Rusové mají navzdory sankcím stále luxusní zboží ze Západu. Kdo je nová předsedkyně britských konzervativců Badenochová? Afghánští novináři mají za Tálibánu menší a menší možnosti. Poslechněte si všechna témata pořadu Svět ve 20 minutách v úvodu článku.